Tunceli ili Çemişkezek ilçesi Yelmaniye Camii (medrese camii)
  1. Tez No: 43449
  2. Yazar: ERDAL ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Yelmaniye Medresesi, Fırat Nehri'ne kuzeyden karışan Tağar Çayı'na paralel olarak konumlanmış Çemişkezek İlçesi'nde yer alır. İlçe ve yöre, Osmanlıların Anadolu'daki kesin hakimiyetine kadar, çeşitli toplulukların akınlarına sahne olmuştur. Yapı inşa kitabesine göre Çemişkezek beyi Taceddin Yeiman tarafından, 806 H./1403 M. yılında Anadolu'nun büyük bölümü Timur Han'ın egemenliği altında iken inşa edilmiştir. Bu açıdan bir Timurlu yapısı olan medrese, sınırlı sayıda yapılan çalışmaya konu edilmiş olup, genel olarak tanıtılmıştır. Sunulan bu çalışma,“Yelmaniye Camii”adı ile bilinen medresenin, ayrıntılı bir tanıtımını, belgelenmesini ve sorunlarının ortaya konarak, bazıları hakkında yapılan çözüm önerilerini içermektedir. Yapıdaki incelemelere, konu ile ilgili bilim adamlarının görüşleri, çeşitli kütüphane ve arşivlerde gerçekleştirilen çalışmalar eklenerek aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1403 yılında, Anadolu'nun siyasi ve askeri açıdan karışık olduğu bir dönemde inşa edilmiş olan medrese, kapalı avlulu plan şeması ile merkezi iç mekan oluşumu açısından benzerleri arasında Anadolu'daki en gelişmiş örnektir. Mimari, malzeme-teknik ve süslemeleri ile daha önce hiç bir yapıda görülmeyen bazı özellikler ve yenilikler taşır. Bu açıdan eklektik bir sanat anlayışının ürünüdür.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The Madrasa of Yelmaniye is erected on the banks of the Tağar, a substream of the Euphrates in Çemişkezek District. The region has been subject to various attacks and military campaigns by different armies until the Ottoman rule is established. According to its inscription, the madrasa was built by the order of Taceddin Yalman, the Bey of Çemişkezek in 806/1403, when Anatolia, occupied by Timurids to a large extent, was in a political turmoil. The madrasa, which can be considered to be a Timurid building, has been the subject of a limited number of studies and it has been studied in its general aspects. The present study includes a detailed description and documentation of the madrasa, known as“Yelmaniye Cami”. Then it discusses some problems and issues and proposes some solutions to them. The studies on the madrasa and on the documents in various archives and libraries have been evaluated in the light of previous researches on the subject and some conclusions have been achieved which may be summarized as follows: The madrasa, with its covered courtyard and centralized space, constitutes a leading example in the development of Anatolian architecture. The building exhibits some innovative and significant characteristics regarding to architectural structure, construction tecnique, and decoration.