Bağımsız denetçinin mesleki yargısı ve Türkiye'de bir araştırma
Professional judgment of independent auditor and a research in Turkey
  1. Tez No: 434507
  2. Yazar: ELÇİN ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hızla değişen dünyada muhasebe sürecinde olduğu gibi bağımsız denetim sürecinde de yeni çıkan konular ve standartlar doğrultusunda finansal raporlamanın özünü de oluşturan farklı düzeylerde mesleki yargı kullanım gerekliliği bağımsız denetçiler için de önemli konuların başında gelmektedir. Finansal tablo denetimlerinde bazı durumlar için ölçülebilir olmayan faktörlerden dolayı bağımsız denetçilerin sübjektif değerlendirmeler yapmaları gerekmektedir. Bağımsız denetçilerin bu sübjektif değerlendirmeleri yapabilmeleri ve mesleki yargılarını doğru bir şekilde kullanabilmeleri için denetimle ilişkili standartları bilmeleri gerekmektedir. Türkiye'deki bağımsız denetçiler Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu (KGK) tarafından yayınlanmakta olan Bağımsız Denetim Standartlarını (BDS) dikkate alarak denetim çalışmalarını yürütmektedirler. Bununla birlikte, bağımsız denetçiler denetim faaliyetlerini yürütürken standartların yetersiz kaldığı bazı konularda kendi mesleki yargılarını kullanmak durumundadırlar. Bu çalışmada, Türkiye'de bağımsız denetimde mesleki yargı kullanımına yönelik bağımsız denetçilerin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bağımsız denetçilerin tecrübeleri ve konu ile ilgili bireysel görüşleri önemli olduğu için bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları dikkate alınarak, Türkiye'de bağımsız denetimde mesleki yargının kullanıldığı alanlar, mesleki yargıya etki eden faktörler ve mesleki yargı kullanımında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using professional judgment, which constitutes the essence of financial reporting in accordance with newly released issues and standards in the audit process at different levels, is the leading important issues for independent auditors as well as accounting process in the rapidly changing world. Independent auditors are required to make subjective assessments for some situations because of non-measurable factors in auditing financial statement. Independent auditors need to know standards related to auditing to be able to make subjective assessments and use their professional judgment properly. Independent auditors in Turkey perform their auditing works by taking into account Independent Auditing Standards which have been published by Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority. However, independent auditors are in the position of using their own professional judgment in some issues where standards are insufficient in performing audit activities. In this study, the opinions related to the using professional judgment in independent auditing in Turkey have been determined. Due to importance of experiences and individual opinions of independent auditors, qualitative research method has been used in this study. Using the research results, areas where professional judgment is used, factors affecting the professional judgment and problems which encountered in using professional judgment in independent auditing in Turkey have been determined.