Düzgün iş
Decent work
  1. Tez No: 434506
  2. Yazar: CEMİL HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Serbest ekonomi ve açık toplum, sağladığı faydalar açısından dünya halkının büyük kesimi tarafından kabul görmüştür. Göz ardı edilen ise bu fayda ve avantajların geniş kitlelere yeterince ulaşmaması, herkesin bu imkanlardan hakkaniyet içerisinde faydalanamaması, aksine konuyla ilgili bilgilendirme faaliyetlerinin giderek azalmasıdır. Küreselleşme, son yıllarda beraberinde getirdiği yeni imkanlar, yeni istihdam olanakları ve yeni tüketim anlayışı ile dünya ekonomisinin, özellikle son yıllardaki büyümesinde, önemli rol oynamıştır. Küreselleşmeye ve ekonomik büyümeye bağlı olarak yerel ve küresel fırsat eşitsizliği de, yoksullukla aynı oranda büyümüştür ve büyümeye devam etmektedir. Eşitsizlik ve haksızlık konuları uluslararası boyutta dile getirilmedikçe küresel entegrasyon gerek bireysel gerekse hükümetler nezdinde dirençle karşılaşacaktır.“Düzgün iş”kavramı, küreselleşmenin kötüye kullanılmasıyla, birçok konuda“bahane”edilerek ortaya çıkan ve çalışanları her geçen gün daha fazla olumsuz etkileyen iş ve çalışma ortamlarının düzeltilmesi için gösterilen çabaların tümünü içerir.
Özet (Çeviri)
The advantages of open economies and open societies are an accepted reality for most people in the world. But, what is overlooked is that all these advantages are not reaching enough people equally or worse they reach less and less people everyday. Globalization has played an important role in new employment opportunities and labor issues. This has been the force behind the economic growth lately. Unfortunately, local and international inequality of opportunity has also continued to increase. The vital thing is; if the growth rate slows down or falls to minus rates, than the inequality of opportunity will drop sharply causing social disaster. Unless the question of unfairness and inequality are addressed by the global community, the process of international integration may very well face resistance by people and by governments. The subject of“Decent work”is used as a force to correct any wrong doings of globalization which negatively effect workers and business life eventually.