Simetrik iletişim açısından sosyal ağların bir kamusal alan olarak değerlendirilmesi
Evaluation of social networks in terms of symetrical communication as a public sphere
  1. Tez No: 434512
  2. Yazar: HAYDAR DURUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Özellikle Web. 2.0 dönemi ile birlikte İnternet, sosyal ağlar, kamusal alan, demokrasi ilişkisi yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Bu konuda yürütülen tartışmalarda iyimser ya da liberal olarak değerlendirilen bakış açısına göre internet, enformasyonun yayılması ve edinilmesini, bireylerin enformasyon üretimi ve yayılımına katılımını kolaylaştırmakta, kontrolünü ise güçleştirerek özgürlükler vaat etmektedir. Eleştirel bakış açısına göre ise tekelleşme, otorite kontrolünü, gözetimi, hegemonyayı, kitle kültürünün yaygınlaşmasını kolaylaştırmaktadır. Yürütülen bu tartışmalara bir araştırmaya dayalı çalışma ile katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı Sosyal ağlar özelinde Twitter'ın, belirli bir konuda kamusal tartışmanın, müzakerenin yapılması için iki yönlü simetrik iletişime dayalı bir alan sağlayarak, kamusal alan tanımlarına göre kamusal alan özelliği taşıyıp taşımadığı temel sorusuna yanıt aramaktır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, öncelikle sosyal ağlar ve kamusal alan konusunda yapılacak akademik çalışmalar için ipuçları sağlaması ve yeni veriler sunması açısından önemli olacaktır. Çalışma çok farklı özelliklere sahip kullanıcıların Twitter'da belirli bir konudaki görüşlerini nasıl ve kimler aracılığıyla paylaştığını ortaya koyacağı verilerle, özellikle iletişim sektörü için yararlı bilgiler sağlayabilecektir. Çalışma, çok sayıda kullanıcı tarafından oluşturulan (user-generated) verinin elde edilmesi ve bu karmaşık veriden iç görüler, fikirler, eğilimler gibi anlamlı sonuçların nasıl çıkarabileceğini göstermesi açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla, elde edilecek veriler, gerek sosyal ağ konusuyla ilgilenen akademisyen ve araştırmacılara, gerek özel ve kamu kuruluşlarında sosyal ağları iletişim için kullanan profesyonellere kapsamlı bir bakış açısı kazandırabilecektir.
Özet (Çeviri)
Especially during the Web 2.0. period, Internet, social networks, public sphere and democracy between them are highly discussed. According to a point of view, which is seen optimistic or liberal in the discussions in this field, Internet enables expansion and acquisition of information, paves the way for individuals to develop information and their involvement in the expansion of information and bids some freedoms by complication control of information. According to a critical point of view, Internet pave the way for expansion of monopolization, control and supervision of authority, hegemony and mass culture. A study, based on those conducted discussions, is aimed at contributing with a research. The aim of this study is to find an answer whether social networks, specifically Twitter, has the characteristics of a public sphere in respect to definitions of public sphere by providing a platform for a public discussion on a specific issue. The findings acquired at the end of the study have importance for enabling keywords for academic researches on social networks and public sphere and for offering new data. The study will provide helpful information especially for communication sector with data on how and via whom the Twitter users from different characteristics shared their views on a specific issue. The study is significant to reveal acquisition of user-generated data and how understandable results on insights, views and tendencies and can be received from that complicated data. Thus, the acquired data will provide a comprehensive point of view both for the academics and researchers studying social networks and also for professionals in the private and public sector.