Turist deneyiminde profesyonel turist rehberlerinin rolü
The role of professional tourist guides in the tourist experience
  1. Tez No: 434523
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm yazınında turist deneyiminin incelenmesi için pek çok araştırma yapılmıştır. Ancak rehberli turlar çerçevesinde turist deneyimi ile ilgili çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, rehberli turlarda turist deneyimi ve davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmanın ampirik bölümünü yazın taraması sonucu niteliksel veri toplama araçlarıyla hazırlanan anketin yanı sıra turistlerle yarı yapılandırılmış mülakatlar oluşturmaktadır. Ankette kullanıacak deneyim boyutları belirlenmeden önce turist deneyimi ile ilgili yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Ankette kullanılacak bu boyutlari oluşturan ifadeleri belirlemek amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Sonuç olarak belirlen boyutlar yazınla karşılaştırılmış ve anketin son versiyonu oluşturulmuştur. Turizm etkinliği, eşsiz deneyimleri içermektedir. Turizm ayrıca eşsiz deneyimler yaşamak, rutin hayattan kaçmak, geçici olarak farklı bir zaman ve çevrede yaşamak, sıradışılığı aramak için seyahat etme etkinliği olarak da tanımlanabilir. Refah düzeylerinin artması ve gelirlerinin artması insanları ekonomik anlamda zenginleştirirken zaman anlamında fakirleştirmektedir. Bunun için de son zamanlarda tüketiciler zamanını en iyi şekilde değerlendirmek ve hatırlanabilir deneyimler yaşamak için bir arayışın içine girmektedirler. Turizm de tüketicilerin arayış içerisinde olduğu eşsiz deneyimleri sunan alternatif eğlence etkinliklerinden birisidir. Böylece turist deneyimi kavramını tanımlanması, deneyimi oluşturan boyutları açıklanması ve turist deneyimin oluşturulma süreci ve stratejisini belirlenmesi bu konunun turizm yazınında popüler olmasına sebep olmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü deneyim kavramını, tanımlarını, gelişimini içermekte ve deneyim kavramının turizmle ilişkileri ve turist deneyimini etkileyen faktörler bu bölümde tartışılmıştır. İkinci bölüm turist rehberlerini, turist iv rehberlerinin turizm endüstrisindeki yeri, turist deneyiminin oluşmasını kolaylaştıran turist rehberlerinin rölünü incelemektedir. Üçüncü bölüm yazında toplanan verilerle desteklenerek oluşturulan araştırmanın kavramsal çerçevesini içermektedir. Araştırmanın yöntemi ve analizi üçüncü bölümde bulgularla birlikte tartışılmıştır. Sonuç bölümü araştırmanın sonuçlarını, sınırlılıklarını ve gelecek çalışmalar için önerileri içermektedir. Bu çalışma, çeşitli faktörler altında belirlenen farklı deneyimsel ifadeleri sınıflandırmıştır. Turist deneyiminde turist rehberinin etkisi de araştırılmıştır. Sonuçların rehberli turlarda turist deneyimini etkileyen faktörlerin hem uygulamacılar hem de akademisyenler için daha iyi anlaşılabilmesine yardımcı olabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In tourism literature, various research on the measurement of tourist experience were conducted. Yet, little is known about tourist experience in the context of guided tours. The aim of this study is to identify factors affecting tourist experience and behaviours in guided tours. The empirical part of the study is based on interviews with tourists on their experiences as well as a survey designed based on the qualitative data and literature. Before experience dimensions were identified to be used in the survey, preliminary qualitative interviews about tourist experience were conducted, these were content analyzed in order to identify emerging themes to be used in the survey. Finally the dimensions were compared with literature and the final version of the survey was created. Tourism activity includes unique experiences. Tourism is also defined as travelling for experiencing something different, escaping daily routines, living temporary in a novel time and space, and a quest for extraordinary. Increasing welfare, growing economies made people financially richer but poor in time. Consumers started to look for quality time and memorable experiences. Tourism is one of the alternative leisure activities that offer the novel experiences consumers are looking for. Defining tourist experiences, identifying components of it and sugessting strategies and processes to create tourist experiences are becoming popular subjects in tourism literature. The study consists of three parts. The introduction section includes the scope and the purpose of this study. The first section of the study introduces the concept of experience; definitions, development, its relation with tourism and factors affecting tourist experiences are discussed in this section. The second section defines tour guides, their place in the tourism system and roles of guides in creating and facilitating tourist experience. The Third section involves the description of the field research and supporting material from the literature. Methodology and analysis are discussed on chapter three with the findings. The final section includes the conclusions, limitations and suggestions for future study. The study grouped different experiential items identified under various factors. The impact of guide on tourist experience is also explored. It is very much hoped that the results can give both practitioners and scholars a better understanding of factors affecting tourist experiences in guided tours.