Turist rehberlerinin Türkiye'nin imajı ve pazarlamasındaki etkileri: Yabancı turistler üzerine bir araştırma: Malezya örneği
Tour guide's effect on making Turkey's image and marketing: A study on Malaysian tourists
- Tez No: 554776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Turist rehberinin rolü, 70'ler ve öncesi tek taraflı anlatıcı olmaktan, turistlerle interaktif bir iletişim kurmaya hatta son olarak turizm deneyimini grup ya da kişi bazında kişiselleştirerek ortak bir hizmet ürünü yaratma yönünde evirilmiştir. Piyasa tarafından algılanan destinasyon imajı uzun zamandır incelenen bir konu olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'yi ve Türkiye için çalışan profesyonel turist rehberini, ortaya koyulacak bir destinasyon pazarlaması konseptiyle, Malezyalı turist gözüyle ve algılarıyla incelemektir. Geliştirilen kavramsal çerçevenin ışığı altında bir alan araştırması tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin Malezya'da genel imajı ve hedef destinasyon imajı da ayrıca önem arz etmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde Türkiye turizmi genel olarak istatiksel veriler ışığında ve Malezyalı turistleri ilgilendiren bir perspektifle açıklanmıştır. Birinci bölümde turizm ile ilgili genel kavramlar, turist kavramı, turist rehberi ve turist rehberinden beklentiler değişen global turizm trendleri ışığında ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde; Uzakdoğululara özellikle Malezyalılara hitap edecek şekilde imaj kavramı, turistik imaj kavramı, pazarlama ve destinasyon pazarlaması kavramları açıklanmıştır. Ayrıca, Uzakdoğu'da Türkiye'nin sahip olduğu imaj problemleri ve çoğunluğu Müslüman olan Malezya'da sahip olduğu avantajlara genel olarak değinilmiştir. Son olarak; Türkiye'nin Malezyalılarda ilgi uyandıran destinasyonları ve kültürel özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Malezyalı turistlere hizmet veren ve Türkiye'yi bir turist destinasyonu olarak pazarlayan bir tur rehberinin etkisiyle ilgili beklentiler ve öneriler vermeyi amaçlayan bir vaka çalışması oluşturulmuştur. Bu, Türkiye için daha iyi bir imaj yaratma ışığında, anket, veri toplama, veri analizi ve değerli verileri başarılı bir şekilde yorumlamayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of the tour guide evolved from being a one-sided narrator, in the 70s and before, to creating an interactive communication with tourists, and finally to creating a common service product by personalizing the tourism experience at personal level. The image of the destination that has been perceived by the market has been a subject that has been examined or a long time. The main purpose of the study with a destination marketing concept was set forth to analyze the Malaysian tourists' perceptions and expectations. A field study was designed and implemented in the light of the conceptual framework developed. In this context, Turkey's overall image and the target destination image in Malaysians was also important. Turkey's tourism in the introductory part of the study was explained for its general characteristics and in light of statistical data concerning Malaysian tourists. In the first part, the general concepts related to tourism, tourist concept, tourist guide and tourist guide expectations was revealed in the light of changing global tourism trends. In the second part; The concept of image, the concept of tourist image and destination marketing was explained. Also, in the Far East, specifically in Malaysia being mostly populated by muslim, if Turkey has image problems and advantages was questioned. In general, compelling destinations of Turkey and its cultural characteristics which were appealing to Malaysian tourists were mentioned. In the third chapter, a case study of Malaysian group of tourists was created with an the aim to give prospects about effect of a tour guide servicing Malaysian tourist and marketing Turkey as a tourist destination. This followed a successful application of questionnaire, data collection, data analysis and interpreting the valueable data in the light of creating a beter image of Turkey.