İslam siyaset düşüncesinin kavramsal temelleri
Conceptual foundations of Islamic political thought
  1. Tez No: 434541
  2. Yazar: ÖZLEM BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, İslam siyaset düşüncesinin kavramsal temelleri araştırılmıştır. İslam siyaset düşüncesini içeren eserler, siyasetname, siyaset felsefesi, fıkıh ve kelam olmak üzere dört başlık altında toplanarak bu eserlerde düşünürlerin ortaya koydukları siyaset kavrayışı, siyaset, devlet, yönetici, halk, din ve alim kavramları esas alınarak incelenmiştir. İslam siyaset düşüncesinde, yönetim anlayışı, yönetici modeli, halkın yönetimdeki yeri, alimlerin üstlendikleri görevler, alimlerin yönetime etkileri, yöneticinin ve alimlerin halka bakış açıları, din ile ahlakın önemi sorgulanmıştır. Ortaya çıkan sorunlar, İslam siyaset anlayışının ana unsurları olarak gözüken düzen, ahlaklılık ve adalet başlıklarında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the conceptual foundations of Islamic political thought. Historic work pieces on Islamic political foundations have been divided into four constitutive areas; siyasetname, political philosophy, fiqh (jurisprudence) and kalam (Islamic theology). Then, the comprehension of politics that had been put forward within these works have been examined on the basis of the concepts of politics, state, sovereign, people, religion and scholar. Comprehension of government, model of governor, roles of general public in governance, responsibilities and degrees of influence of scholars, public perspectives of the governors and scholars, and the importance of religion and morality have been analysed. Issues identified as outcomes of this analysis have been discussed under the umbrella of social order, morality and justice, which appear to be the main elements of Islamic political approach.