Entegre raporlama endeksi: Bir model önerisi
Integrated reporting index: A model proposal
- Tez No: 434540
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Entegre raporlama kavramının tartışılmaya başlanmasıyla birlikte, mevcut finansal ve sosyal performansın ölçümü konusunda tartışmalar da yeniden başlamıştır. Finansal ve sosyal aktivitelerin ölçümüne ilişkin birçok ölçüm yöntemi geliştirilmesine karşın, bir bütün olarak finansal ve sosyal bilgilerin yer aldığı bir ölçüm modeli henüz oluşturulmamıştır. Bu bakımdan bu çalışmanın öncelikli amacı, uluslararası düzeyde kullanılacak entegre performansın ölçümüne ilişkin bir entegre raporlama endeksi oluşturmak ve firmaların hisse senedi değeri ile entegre performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi'nde işlem gören imalat firmaları ile payları Borsa İstanbul'da işlem gören bankalar ve özel finans kurumlarına yönelik olarak 2010-2014 yıllarını kapsayan 5 yıllık bir dönem için entegre raporlama endeks notları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu notlar firmaların hisse senedi değeri ile panel veri analizine tabi tutulmuş ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With concept of integrated reporting has been started to discuss, the debates related to measuring current social and financial performance issues have been raised again. Many methods have been developed to measure financial and social activities, Nevertheless there is no method to measure financial and non-financial performance as a whole. Therefore, the main aim of this study is to offer an integrated reporting index model to measure integrated performance at an international level and analyze correlation between integrated performance and value of share. In accordance with this purpose integrated reporting performance has been calculated for listed manufacturing companies in Borsa Istanbul National 100 Index with listed banking and special financial institutions in Borsa Istanbul for the period between 2010 and 2014. The calculated integrated reporting performance rating has been compared with value of share using static panel data analysis. The analysis' results indicate that, there are statistical significant relations between integrated reporting performance and value of share.