Eozinofilik hastalarda fascioliasis, toxocariasis ve hydatidosis seroprevalansı
Fascioliasis, toxocariasis and hydatidosis seroprevalance in eosinophilic patients
  1. Tez No: 434575
  2. Yazar: EVREN TİLEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tileklioğlu E. Eozinofilik hastalarda fascioliasis, toxocariasis ve hydatidosis seroprevalansı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Parazitoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışmanın amacı, eozinofilik hastalarda fascioliasis, toxocariasis ve hydatidosis seroprevalansını belirleyerek bu üç hastalığın ön tanısında eosinofilinin önemini ortaya koymaktır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Parazitoloji Laboratuarında yürütülmüştür. Hasta ve kontrol grubu Dahiliye Polikliniğine başvuran hastalardan oluşturulmuştur. Hasta grubu 147'si kadın, 123'ü erkek olmak üzere 270 hastadan; kontrol grubu 55'i kadın, 45'i erkek olmak üzere 100 sağlıklı kişiden oluşturulmuştur. Hem hasta grubu hem de kontrol grubuna ait kan örnekleri ELISA yöntemi ile Fasciola hepatica, Toxocara sp. ve Echinococcus sp. IgG antikorları yönünden araştırılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen toplam 270 hastada toxocariasis %15,2, fascioliasis %11,5, hydatidosis %7 oranında saptanmıştır. Kontrol grubundaki 100 hastada ise toxocariasis %7, hydatidosis %5, fascioliasis %4 oranında belirlenmiştir. Üç hasta grubunun ayrı ayrı kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştırma sonucunda, eozinofili ile F.hepatica ve Toxocara sp.
Özet (Çeviri)
Tileklioğlu E. Fascioliasis, toxocariasis and hydatidosis seroprevalance in eosinophilic patients. Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, M. Sc. Thesis in Department of Parasitology, Van, 2016. The aim of this study was to demonstrate the importance of eosinophilia in the diagnosis of fascioliasis, toxocariosis and hydatidosis in patients with eosinophilia by determining the seroprevalence of these three diseases. The study was conducted in Dursun Odabaş Medical Center Parasitology Laboratory at Yüzüncü Yıl University. Patients and the control group were recruited from the patients admitted to Internal Medicine Polyclinic. The patient group included 147 female and 123 male patients, a total of 270 patients, and the control group included 55 female and 45 male, a total of 100 healthy people. Blood samples obtained from both patient and control groups were examined for Fasciola hepatica, Toxocara sp. and Echinococcus sp. IgG antibodies by ELISA method. In all 270 patients included in our study, toxocariosis was found in 15.2%, fascioliasis in 11.5%, and hydatidosis in 7%. Also, in 100 patients in the control group, toxocariosis was determined in 7%, hydatidosis in 5% and fascioliasis in 4%.