Fasciolosis hastalrında immünoglobulin tiplerinin araştırılması
Investigation of immunglobulin classes in fasciolosis patients
- Tez No: 131784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET FASCIOLOSIS HASTALARINDA İMMÜNGLOBULİN TİPLERİNİN ARAŞTIRILMASI Fasciolosis hastalarındaM immuniteyi aydınlatmak ve immunglobulin sınıflarının tanısal değerini ortaya koymak için immunglobulin smıflarrmn düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmaya alman 50 hasta, semptomların başlangıç sürelerine göre 3 grupta değerlendirilmiştir. Eozinofili, KCFT bozukluğu, dışkıda yumurta ve USG bulguları, hastaların karın ağrısı, kilo kaybı, ateş ve ürtiker yalanmaları ile hastalık süresi arasındaki ilişki incelenmiştir. ES-ELISA ile fasciolosis için spesifik immunoglobilin M, A, E pozitivitesi ölçülmüştür. Çalışmaya alman fasciolosis hastalan arasında, IgM %50, IgA %62, IgE düzeyleri ise %42 oranında pozitif olarak değerlendirilmiştir. Hastalığın süresiyle Ig sınıfları arasındaki ilişki ise şu şekilde sıralanabilir; 3-6 ay arasındaki hastalarda IgM %90, IgA % 72, IgE % ise 54, 7ay-l yıl arasında yine aynı şurayla %35, %35, %21; 2 yılın üstünde IgA % 50, IgE % 42 ve iken IgM düzeylerinde hiç pozitiflik bulunmadığı gözlenmiştir. Bunlar hastalığın süresiyle iHşkilendirildiğinde, ürtikerli hastalarla oranlandığında Ig sınıflarının pozitivite oranlan aynı sırayla % 35, %65, %55 olarak tespit edilmiştir. Yumurta tespit edilen hastalarda IgM %30, IgA %60 ve IgE %40 pozitif olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spesifik immunglobulin M, A ve E müspetliğinin fasciolosis hastalarında bütün dönemlerde tanısal amaçlı kullanımı uygun görülmemiştir. Spesifik IgM antikorlarının akut-kronik dönem ayırımında kullanılması ve fasciolosis hastalarında immun yamt hakkında kesin yargıya varmak için daha geniş ve kontrollü çalışmalara gereksinim vardır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF IMMUNGLOBULIN CLASSES IN FASCIOLOSIS PATIENTS The levels of immunglobulin classes are investigated to clarify the immunity in fasciolosis patiens and to establish diagnostic value of immunoglobulin classes. In this study, 50 patients are evaluated in three groups according to beginning times of the symptoms. The relation between the disease period and eosinophilia, liver function tests disorders, eggs in stool, USG findings, abdominal pain, weight loss, fever, urticaria complaints are investigated. Fasciolosis specific IgM, IgA, IgE positivity ratios were measured with ES ELISA. In this study, Ig M, Ig G and Ig E positivity of fasciolosis patients were determined as 50%, 62%, 42% respectively. Patients were classified according to the relation between disease period and immunoglobulin classes; in the 3-6 months period, patients Ig M,A and E positivity were; 90%, 72%, 54% respectively, in the 7 month - 1 year period the positivity were; 35%, %35, 21% respectively, in the over 2 years period patients IgA, IgE positivity were; 50% and 42% respectively but no positive Ig M was observed. If these findings were compared with disease period and urticaria, the positivity ratios of Ig classes were determined as 35%, 65%, 55% respectively, hi patients of whom eggs in stool were positive, IgM, IgA, IgE positivity were determined as 30%», 60%, 40% respectively. In conclusion; in faciolosis patients specific Ig M, A and E positivity were not found suitable for diagnostic usage. More extensive and controlled studies are necessary for the usage of specific IgM antibodies in discrimination between acute and chronic period and the knowledge about immune response in fasciolosis patients. 56