Van ili ve çevresinde Visna-Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) enfeksiyonlarının seroprevalansı
Seroprevalence of Visna-Maedi Virus (VMV) and Border Disease Virus (BDV) in Van province and around
  1. Tez No: 434582
  2. Yazar: PESHRAW S. MOHAMMED AMEEN MOHAMMED AMEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ameen PSM (2016), Van ili ve çevresinde Visna-Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) enfeksiyonlarının seroprevalansı. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. Bu çalışmada Van ili ve çevresindeki koyunlarda Visna Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) enfeksiyonlarının seroprevalansını belirlemek amaçlandı. Çalışmanın materyalini Van ilçelerinde ve yakın illerden kesim için mezbahaya getirilen toplam 360 adet koyun oluşturdu. Koyunların vena jugularislerinden uygun şekilde 5 ml kadar kan alındı. Alınan kan örnekleri 3000 devirde 10 dakika süre ile santrifuj edildi. Serumlar ELISA ile test edilinceye kadar -20º C' de saklandı. Elde edilen serumların tümü ELISA ile Visna Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV)' larına karşı oluşan antikorlar yönünden incelendi. Serolojik araştırmalar için ticari ELISA kitleri kullanıldı ve testler firmaların bildirdiği prosedüre uygun şekilde yapıldı. Araştırmada örneklenen 360 adet kan serumu örneğinden 38 (%10.5) adedi Maedi Visna virusu spesifik antikorları, 163 (%45.2) adedi ise Border Disease virusu spesifik antikorları yönünden ELISA ile pozitif olarak belirlendi. Van'ın Erciş, Çaldıran, Erçek, Başkale ilçelerinden, Ağrı ve Hakkari illerinden örneklenen hayvanların bazılarında her iki enfeksiyon yönünden farklı oranlarda seropozitiflik saptandı. Visna Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) antikor varlığı yönünden çalışmamız ve ülkemizde yapılan diğer araştırmalar gözönüne alındığında enfeksiyonların prevalansının önemi görülmektedir. Hayvan sahipleri ve veteriner hekimlerin bilgilendirilmesi, persiste enfekte hayvanların belirlenip sürüden çıkarılması ve uygun eradikasyon önlemlerinin alınması ile enfeksiyonların önemli ölçüde eliminasyonunun yapılabilabileceği ve ekonomik katkılar sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ameen PSM (2016), Seroprevalence of Visna-Maedi Virus (VMV) and Border Disease Virus (BDV) in Van province and around. University of Yuzuncu Yıl, Health Science Institute, Department of Microbiology, MSci Thesis. In the present study, seroprevalance of Visna Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) infections in sheeps were aimed to determine in the region of Van province and around. For this purpose, from the towns and around of Van which were handed to slaughterhouse for a total of 360 sheeps were used as material. As well as 5 ml of blood samples were taken from their jugular vein. Blood samples were collected centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes. Serum samples were kept at -20º C until they were tested by ELISA. All of the serum samples collected were examined in terms of antibodies against ELISA and Visna Maedi (VMV) ve Border Disease (BDV) viruses. Commercial ELISA kits were used for serologcal analysis and test protocols were applied according to tests procedures. 38 (%10.5) of the 360 serum samples for Visna Maedi virus antibodies and 163 (%45.2) of the 360 serum samples for Border Disease virus antibodies used in the study were determined to be positive by ELISA. Obtained some of samples were determined to be positive with respect to both of virus antibodies different number of samples from Erciş, Çaldıran, Erçek, Başkale towns of Van and Ağrı ve Hakkari. The importance of the prevalence of the both of infections are seen when examined both the results of the present study and other studies performed in our country on Visna Maedi Virus (VMV) ve Border Disease Virus (BDV) seroprevelance. The both of infections should be eliminated with informing veterinarians and animal owners, identifying persistent infected animals and eliminated from the herds and performed appropriate eradication measures and it should be provided economic contributions.