Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi antinükleer antikor sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results antinuclear antibodies in the Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine
- Tez No: 434583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AZEEZ H.J., Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Antinükleer Antikor sonuçlarının Değerlendirilmesi, Y.Y.U. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Mikrobiyoloji A.B.D. Bu çalışmada; Ekim 2013 ve Ekim 2015 yılları arasında Dursun Odabaş Tıp Merkezine başvuran ve otoimmunite şüphesi olan 8626 kişiye ait ANA, RF ve CRP değerlerini incendi. Bu hastaların % 68'i (5905) kadın, % 32'si (2721) erkek olarak bulundu. Tüm hastaların yaş ortalaması 35,1, erkek hastaların yaş ortalaması 33,5, kadın hastaların yaş ortalaması 35,8 olarak bulundu. Hastalar yaş aralıklarına göre gruplandırıldığında; 0-14 yaş aralığında 1039 (%12), 15-20 yaş aralığında 832 (%9,6), 21-30 yaş aralığında 1744 (%20,2), 31-40 yaş aralığında 1836 (%21,3), 41-50 yaş aralığında 1473 (%17,1), 51-60 yaş aralığında 983 (%11,4), 61-70 yaş aralığında 462 (%5,4) ve 71 yaş üstü 257 (%2.3) hasta saptandı. 1334 hastayı ANA pozitif olarak bulduk. 602 ANA pozitif hastanın 144' ünde CRP ve 303 ANA pozitif hastanın 32'sinde RF pozitifliği saptadık. Sonuç olarak ANA, CRP ve RF testlerinin üçünün birden çalışılmasının otoimmün hastalıkların oluşturacağı hasarın daha erken anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AZEEZ H.J., Evaluatıon Of The Results Antınuclear Antıbodıes In The Yüzüncü Yıl Üniversitesi Faculty Of Medıcıne, University of Y.Y.U. Institute of Medical Sciences, Department of Medical Microbiology, Master Thesis, Van, 2016. In this study; ANA, CRP and RF tests in serum samples of 8626 patients with the suspected of autoimmune diseases, who consulted to Dursun Odabaş Medical Center, were studied. %68'i (5905) of these patients were famele, and %32'si (2721) were males. Average age of all patients were 38,1, average age of male patients were 33,5, average age of females were 35,8. When the patients were grouped according to their age range, 1039 (%12) patients were determined in the age range of 0-14, 832 (%9,6) in the age range of 15-20, 22 (%39,3) in the age range of 11-20, 1744 (%20,2) in the age range of 21-30, 1836 (%21,3) in the age range of 31-40, 1473 (%17,1) in the age range of 41-50, 983 (%11,4) in the age range of 51-60, 462 (%5,4) in the age range of 61-70 and 257 (%2,3) in the age over 70. We found 1334 (%15,4) patients with ANA positive. CRP was positively detected on 144 of the 602 ANA positive patients and RF was positively detected on 32 of the 303 ANA positive patients. Consequently, we think that using ANA, CRP and RF tests together will contribute to early realization of the harm otoimmune disases may cause.