Van'da kırmızı et tüketim alışkanlıkları ve tüketicilerin hayvan refahı konusundaki görüşleri
Habituation of consumption of red meat and opinions of customers about animal welfare
  1. Tez No: 434588
  2. Yazar: HASAN ÖZKAN MAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Van ili Merkez ilçesinde yaşayan kişilerin kırmızı et tüketim alışkanlıkları ile bu alışkanlıkları etkileyen faktörleri ve tüketicilerin hayvan refahı konusundaki görüşlerinin belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma bulguları 2015 yılının Ekim, Kasım, Aralık aylarında 510 kişiyle yüz yüze anket çalışmasıyla belirlenmiştir. Ankete katılanların %54,1'lik kısmının öncelikli tercih ettiği et türünün kırmızı et olduğu saptanmıştır. Kırmızı eti pahalı olduğu için tercih etmeyenlerin oranının %33,3 olduğu belirlenmiştir. Öncelikli olarak kırmızı et tercih edenlerin ise %49,0'nun eti lezzetli bulduğu tespit edilmiştir. Eti nereden satın alıyorsunuz sorusunda market cevabı %36,1'lik oran ile ilk sırada yer almaktadır.Eti satın aldığınız yeri tercih etme nedeniniz nedir?sorusuna verilen güvenli cevabı %46,7'lik oranla ilk sıradadır.Kırmızı etin elde edildiği hayvan türüne göre tüketicilerin tercihleri sırasıyla koyun (%53,3), sığır (%17,6), keçi (%4,5) ve hepsi (%24,3) olarak tespit edilmiştir. Tüketicilere sorulan hayvan refahı ile ilgili sorulardan en fazla refah problemi yaşayan hayvan grubunun besi sığırları (%37,5), ikinci olarak koyunlar (%26,9) ve daha sonra keçiler (%19,4) ve süt inekleri (%16,3) olduğu belirlenmiştir. Çiftlik hayvanlarının en fazla maruz kaldığı refah problemi nedir sorusuna %26,1'lik kısım veteriner hekim hizmetlerinin yoksunluğu cevabını vermiş, refah açısından en fazla endişe duyulan durum olarak bakım-beslemenin %22,4 oranında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work has been done ın order to determine that habits of consumption of red meat of cıtızens those live on central Van, and opinions of citizens about well being of animals. In this research, a questionaire was made with 510 attenders in October, Nowember and December 2016. It is understood that prior peference of 54,1% of attenders is red meat. The rate of people who doesn't prefer red meat because of high prices has been determined as 33,3%. On the other hand; 49% of people who priorly prefer red meat think that it is tasty.The answer 'market' is in the first place with the rate of 36,1% for the question“ where do you buy meat?”the answer safe is in the first place with the rate of 46,7% for the question of“what is the reason of buying meat from the shop that you choose?”It is understood that preferences that according to the speacies of stock animals are resectively sheep ,(53,3%) cow (17,6%),goat (4,5%) people those consume all of them(24,3%)according to the customers it is determined that the group of animals. Those have well being problem most are stock cows (37,5%)second sheeps (26,9%) and than goats(19,4%) cows for milk (16,3%) for the question of“what is the problem of farm animals that they expose to?”and it is understood that the most concerned situations about well beingness with the rate of 22,4% are looking after ang feeding.