Mezbahada kesilen koçların orşitis ve epididimitisleri üzerine makroskobik, mikroskobik ve immunohistokimyasal incelemeler
Macroscopic, microscopic and immunohistochemical studies on orchitis and epididymitis in rams slaughtered at slaughterhouse
- Tez No: 434587
- Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Van Belediye mezbahasında kesilen koçlarda saptanan orşitis ve epididimitis olguları makroskobik, mikroskobik ve immunohistokimyasal olarak incelendi. Bu amaçla toplam 2000 koç'un testis ve epididimisleri patolojik olarak muayene edildi. İncelen koçların 29'unun (% 1.45) testis ve epididimislerinde yangısal değişiklikler belirlendi. Bunlar 8 olguda (% 0.4) spermatik granülom, 12 olguda (% 0.6) epididimitis ve 9 olguda (% 0.45) orşitis olarak saptandı. Makroskobik ve mikroskobik özelliklerine göre orşitisler; apseli-nekrotik, nekrotik ve intersitisyel olmak üzere 3'e ayrılarak incelendi. Sonuç olarak saptanan bu yangısal değişikliklerin hipoplazi ve kriptorşizm de olduğu gibi hipospermatogenezis ve aspermatogenezise neden olarak fertiliteyi önemli derecede etkileyebileceği, bu nedenle damızlık olarak seçilecek koçların bu lezyonlar yönünden iyi incelenmesi ve lezyon belirlenen koç¬ların damızlık olarak kullanılmaması gerektiği kanısına varılmıştır. Ayrıca, orşitis ve epididimitis belirlenen olgularda yapılan immunohistokimyasal incelemeler sonucunda Brucella melitensis antijenlerine 13 olguda rastlandı. Bu bulgular da orşitis ve epididimitislerde Brucella melitensi'in çok önemli bir patojen olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
. In this study, pathological examinations of orchitis and epididymitis in Rams slaughtered in Van slaughterhouse were carried out. For this purpose, the testes and epididymes of a total of 2000 rams were grossly examined and in 29 (1.45 %) inflammatory changes were detected. Grossly and histopathologically, these inflammatory changes were classified as follows; spermatic granuloma (8 case: 0.4 %), epididymitis (12 case: 0.6 %) and orchitis (9 case: 0.45 %). According to grossly and histopathological features, orchitis were examined as with necrotic, abscess-necrotic and interstitial. As a result, these inflammatory changes determined cause hypospermatogenesis and aspermatogenesis in cryptorchidism and hypoplasia as well. Because rams used for breeding should be carefully examined in these lesions and these rams with lesions should not be used for breeding. In addition, as a result of immunohistochemical investigations carried out in cases determined epididymitis and orchitis, Brucella melitensis antigens were detected in 13 cases. These findings also indicate that Brucella melitensis is a very important pathogen in the formation of epididymitis and orchitis.