Sertleştirilmiş aısı 4140 çelik malzemenin işlenmesinde seramik kesici takımda oluşan aşınmanın incelenmesi
Investigation of flank wear of ceramic cutting tool during the machining of hardened aisi 4140
- Tez No: 434597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İmalat sanayinde kullanılan kesici takımlarda meydana gelen aşınmaların değerlendirilmesi, üretim maliyetleri açısından büyük öneme sahiptir. Gelişen tezgah teknolojisi ile beraber malzemeler çok yüksek kesme ve ilerleme hızlarında işlenebilmektedir. Kesici takımın aşınmaya karşı göstereceği davranışların bilinmesi, maliyet analizi için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada, seramik kesici takım ile sertleştirilmiş AISI 4140 (51-53 HRC) çeliği üzerinde sertleştirilmiş malzemelerin tornalanması yöntemi ile kesme işlemi gerçekleştirilmiş, farklı kesme parametreleri için kesici takımın aşınmaya karşı gösterdiği davranışlar On-line izleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmalar, 150 ve 180 m/dak kesme hızında, 0,04, 0,08, 0,12 mm/dev ilerleme hızlarında ve 0,2 mm kesme derinliğinden oluşan kesme parametreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların çoklu ortalamaları, varyans analiz (ANNOVA) yöntemi ile birbirlerinden anlamlı derecede farklı bulunmuş ve belirlenen deney koşulları için, ilerleme hızı parametresi, kesici takım uç aşınmasında en önemli faktör olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial assessment of the abrasion occurring in the cutting tools which are used in the manufacturing industry has a great importance in terms of production costs. With the development in CNC machine technology, materials can be processed at very high cutting speeds. Therefore, estimation of the behaviors of the cutting tool, which results in abrasion, has become a necessity in order that production costs are determined. In this work, ceramic cutting tools were used during the hard turning processes of hardened AISI 4140 steel (51-53 HRC). Behaviors of the cutting tool that are shown against the abrasion were monitored with on-line monitoring method for different cutting parameters. These experiments were made in 150 and 180 m/min cutting speeds, 0.04, 0.08 and 0.12 mm/rpm feed rate and 0.2 mm depth of cut. The effectiveness of cutting parameters was investigated in the wear of cutting tool. The multiple averages of results obtained by the method of variance analysis (ANNOVA) were found significantly different from each other. For the determined experimental conditions, the parameter of the feed rate was obtained as the most important factor that affects the wear of cutting tool.