The behavior of selected prebiotics and probiotics in ultrasonicated wheat grass juice
Ultrasonikasyon uygulanmış buğday çimi suyundaki seçilmiş prebiyotik ve probiyotiklerin davranışları
- Tez No: 434599
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN YURDUGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde, buğday çimi ve suyu başta Avrupa ve Amerika olmak üzere birçok gelişmiş ülkelerde oldukça popüler olmuştur. Buğday çimi suyu birçok faydalı bileşen içerir ve kansere, ülsere ve iltihaplanmaya karşı etkili olduğu ve kardiyovasküler sistemi koruyucu etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada buğday çimi suyunun işlevselliğinin arttırılması için seçilmiş prebiyotik, probiyotik ve ultrasonikasyon birleştirilerek uygulanmıştır. Ultrasonikasyon insanın duyamayacağı kadar yüksek frekansta ses dalgaları kullanan ısıl olmayan bir işlemdir. Trabzon hurması ve pırasa antimikrobiyal maddeler içeren potansiyel prebiyotik kaynaklarıdır. Probiyotikler, özellikle L. reuteri“reuterin”adlı antimikrobiyal maddeye sahiptir. Pırasa ve Trabzon hurması ile L. reuteri ve L. acidophilus' un buğday çim suyuna birlikte ve de ultrasonikasyon işlemi uygulandığında toplam mezofilik bakteri, maya-küf ve E. coli üzerinde en etkili azalma görülmüştür. Laktik asit bakterileri ultrasonikasyon ile artmıştır. Prebiyotik-probiyotik eklenmiş ve ultrasonikasyon uygulanmış gruplarda buğday çimi suyunun kimyasal ve fiziksel özelliklerinde anlamlı farklar bulunmuştur.Şeker konsantrasyonu prebiyotik-probiyotik içeren gruplarda artmış diğer yandan proteinde kontrole göre önemli bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, wheat (Triticum aestivum) grass and its juice become very popular in United States, Europe and other developed countries. Wheat grass juice contains many beneficial compounds and is defined to possess important effects such as anti-inflammatory, cardiovascular protection, anticancer and antiulcer. In this study, selected prebiotics, probiotics and ultrasonication treatments were combined to increase the functionality of wheat grass juice. Ultrasonication is a non-thermal process that uses sound waves with frequencies higher than the limit for human hearing. Leek and persimmon are potential prebiotic sources containing antimicrobial substances. Probiotics, especially, L. reuteri has an antimicrobial substance which is“reuterin”. Combination of prebiotics (leek and persimmon) and probiotics (L. reuteri and L. acidophilus) with a ten minutes of 90 dB amplitude at 24 kHz frequency of ultrasound treatment resulted an effective inhibition against total mesophilic aerobic bacteria, yeast-mold and E.coli compared to control. Lactic acid bacteria were increased with treatments of ultrasonication process. The main chemical and physical properties of wheat grass juice were found to be significantly different between prebiotic-probiotic containing and 90 dB amplitude at 24 kHz frequency of ultrasound treatments. The sugar content of wheat grass juice was increased with prebiotic-probiotic containing treatment groups on the other hand no difference was observed in protein with respect to the control.