Anatomical properties of the genus tulipa l. (liliaceae) in Turkey
Türkiye'deki tulıpa l. (lılıaceae) cinsinin anatomik özellikleri
  1. Tez No: 434604
  2. Yazar: EZGİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Tulipa L. (Liliaceae) cinsinin anatomik özellikleri incelenmiştir. Kök, gövde ve yaprak enine kesitleri ve yaprak yüzeysel kesitlerini içeren tüm anatomik yapılar resimlendirilmiştir. 42 popülasyona ait 420 örnek incelenmiştir. Yaprak yüzeylerinde 1 mm2 deki stoma sayıları ve stoma indeks oranları hesaplanmıştır. İlk kez kapsamlı ve karşılaştırmalı anatomi çalışması ile Tulipa taksonları arasında önemli bazı farklılıklar bulunmuştur. İstatistik analizlerde, kümeleme ve temel bileşen analizleri kullanılmış ve karşılaştırılmıştır. Zonneveld'in sınıflandırmasını benimseyerek anatomik özelliklerine göre Tulipa cinsi üç altcinse ayrılmaktadır: Eriostemones, Tulipa ve Clusianae. Altcins Clusianae sadece T. clusiana'yı içerir. Baker ve Eker vd.'ni takip ederek altcins Eriostemones ise iki seksiyona ayrılmaktadır: Sylvestres ve Saxatiles. Diğer altcins Tulipa bir seksiyon içermektedir: Tulipa.
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical features of the genus Tulipa L. (Liliaceae) in Turkey were investigated. All anatomical structures including transverse sections of the root, stem and leaf, and surface sections of the leaves were illustrated. 420 specimens belonging to 42 populations were examined. Numbers of stomata and ratio of stomatal index in the leaf surfaces per 1 mm2 were calculated. Some important differences among Tulipa taxa have been found with regard to comprehensive and comparative anatomical study for the first time. In the statistical analyses, cluster and principal component analysis (PCA) was used and compared. Adopting the classification of Zonneveld, the genus Tulipa in Turkey are divided into three subgenera according to anatomical results: Eriostemones, Tulipa and Clusianae. Subgenus Clusianae included only one species, T. clusiana. Subgenus Eriostemones is also divided into two sections following Baker and Eker et al.'s studies: Sylvestres and Saxatiles. Other subgenus Tulipa included one section: Tulipa.