Anahtarlamalı relüktans motorun tork rıpıl minimizasyonu
Torque ripple minimization of a switched reluctance motor
  1. Tez No: 434610
  2. Yazar: MİTHAT ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde anahtarlamalı relüktans motorun (ARM) tork rıpıllarının azaltılması konusunda komutasyon açılarının optimizasyonu ve motor/generatör bölgesi çalışması gibi temel etkenlerin ayrıntılı incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla doğrusal ve doğrusal olmayan tork paylaşım fonksiyonu (TPF) ile tork rıpıl minimizasyonu irdelenmiştir. TPF'lerin geleneksel optimizasyonu iletime geçme açısı, kesim açısı ve kesişim açısına göre yapılmaktadır. Bu durumda TPF'nin yükselme düşme açıları eşit kabul edilmektedir. Fakat faz akımlarının yükselme düşme zamanları üstel etkiden dolayı aynı değildir. Bu nedenle yükselme ve düşme zamanları farklı olmaktadır. Bu sorunu gidermek için bu çalışmada iletime geçme açısı, yükselme açısı, düşme açısı ve kesim açısı uyarlanarak optimizasyon amaçlanmıştır. Böylece faz akımlarının referans akımı takibi daha rahat gerçekleştirilmiştir ve performans artırılmıştır. Bu açıların belirlenmesinde online genetik arama algoritması kullanılmıştır. Farklı hız ve tork koşullarında testler gerçekleştirilmiştir. Önerilen yöntem ile klasik yöntem karşılaştırılmıştır. Önerilen optimizasyon tekniği geniş hız aralıklarında geleneksel optimizasyon yöntemlerine göre tork rıpıllarının azaltılmasında daha etkin olduğu gösterilmiştir. Ortaya konulan yaklaşımın etkinliği ve gerçek sistemlerde kullanılabilirliği, benzetim çalışmalarıyla ve gerçek zamanlı olarak TMS320F2812 sayısal işaret işlmeci (Sİİ) ile deneysel çalışmalarla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimization of the commutation angle and motoring / generating mode has been implemented to reduce torque ripple minimisation of the switched reluctance motor (SRM). For this purpose torque ripple minimisation with lineer and nonlineer torque sharing function (TSF) have been carried out. Conventional optimization of TSF are performed according to turn on angle, turn off angle and overlap angle. In this case, the rising angle and falling angle of TSF are accepted equal. However, rising time and falling time of phase current is not the equal because of exponential effect. Therefore, rising and falling times are different. In this study, turn on angle, rising angle, falling angle and turn off angle are optimized to resolve this problem. Thus, tracking the reference current of the phase currents is performed more easily and performance is increased. Online genetic search algorithm is used to determine these angles. Experiment studies have been carried out at different speed and torque conditions. Furthermore, the proposed method is compared with conventional methods. Consequently, proposed optimization method has been shown to be more effective according to conventional optimization method for torque ripple minimisation in a wide speed range. The effectiveness of the proposed method and real time implementation are performed by experiment studies with as a real time TMS320F2812 digital signal processing (DSP) and simulation studies.