An analytical approach for determination of optimal stator/rotor saliency number of a switched reluctance motor
Anahtarlamalı relüktans motorun optimal stator/rotor kutup sayısını belirlemek için analitik bir yaklaşım
- Tez No: 624245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BOSTANCI, PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, hibrit elektrikli araç uygulamaları için anahtarlamalı relüktans motorun (ARM) optimal stator ve rotor kutup sayısını araştırmaktır. Bu amaçla, öncelikle teorinin ve kodlamanın uygulanmasındaki olası hataları belirlemek için daha önce geliştirilmiş bir ARM analiz yazılımı incelenmiştir. Performans tahmin yöntemi, sayısal alan çözümü ile üretilen normalize edilmiş bir kutbu bağlayan akı ve kuvvet verilerinin kullanımına dayanmaktadır ve yazılımda polinom tabanlı bir interpolasyon benimsenmiştir. Bu yaklaşımın öngörülen ve ölçülen sonuçların tork-pozisyon-akım ve bağlayan akı-akım-pozisyon karakteristiklerinin karşılaştırılmasıyla doğru sonuçlar ürettiği gösterilmiştir. Simülasyonlar için detaylı bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Yazılım üzerinde çalışma tamamlandığında, performans tahmininin (statik tork-konum, bağlayan akı-akım, ortalama tork vb.) doğruluğu, simülasyon sonuçlarının iki farklı ARM üzerinde yapılan deney sonuçlarıyla karşılaştırılmasıyla test edilmiştir ve sonuçların tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, bu yazılım optimum stator (Ns) ve rotor (Nr) kutup sayılarını belirlemek için genetik algoritmaya dayanan bir optimizasyona yerleştirilmiştir. Optimizasyonun amaç işlevi, belirtilen boyutlar içerisinde elde edilebilecek maksimum ortalama tork olarak tanımlanmıştır. Optimizasyon, izin verilen farklı kutup kombinasyonları için yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar kutup oranının 18/12'nin üzerine artmasının belirtilen problem için herhangi bir tork yoğunluğu artışı sağlamadığını göstermektedir. Ayrıca, bu hibrit elektrikli araç uygulamasında halihazırda kullanılan motora göre tork yoğunluğunda yaklaşık yüzde onluk bir iyileşmenin mümkün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to seek the optimal stator and rotor saliency number of a switched reluctance motor (SRM) for hybrid electrical vehicle (HEV) applications. For this purpose, first a previously developed SRM analysis software is investigated to identify possible errors in implementation of both the theory and the coding. Performance prediction method is based on the use of normalized force and permeance data produced via numerical field solution, and a polynomial based interpolation is introduced in the software. This approach is shown to produce accurate results through the comparison of predicted and measured results for the torque-position-current and flux linkage-current-position characteristics. A detailed user interface has been developed for simulations. Once the study on the software is completed, its performance prediction (such as static torque-position, flux linkage-current, average torque, etc.) accuracy is tested through the comparison of the simulation results and measurements of two different SRMs, which are found to be in good agreement. Finally, this software is embedded in an optimization procedure based on genetic algorithm to seek the optimal stator (Ns) and rotor (Nr) saliency numbers. The objective function of the optimization is defined as the maximum average torque attainable within specified dimensions. Optimization is done for different allowable pole combinations. Obtained results indicate that increasing Ns/Nr ratio above 18/12 does not yield any torque density improvement for the specified problem. It is also found that about 10 percent improvement in torque density is possible over the motor currently used in this HEV application.