Trapezoidal ve sinusoidal komutasyon teknikleri kullanılarak pmsm'nin hız ve pozisyon kontrollerinin karşılaştırılması
The comparison of speed and position control of pmsm by using trapezoidal and sinusoidal commutation techniques
- Tez No: 434611
- Danışmanlar: PROF. ERDAL BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada PMSM 'nin hız ve pozisyon kontrolü oransal (P) ve oransal-integral (PI) denetleyiciler kullanarak gerçekleştirilmiştir. Pozisyon denetiminde (P) ve hız denetiminde (PI) denetleyici kullanılmıştır. Geleneksel denetleyici kapsamına giren P ve PI denetleyicilerin katsayılarının bulunması için deneme yanılma yöntemi çok kolay bir yöntem olarak görülebilir. Ancak katsayılar tek tek manuel olarak deneneceği için hem bu işlemler uzun zaman gerektirir hem de en uygun katsayıların bulunması oldukça zordur. Bunun dışında analitik yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler doğrusal olmayan sistemlerde elverişli olmadığından dolayı bu çalışmada genetik arama algoritması kullanılarak katsayılar belirlenmiştir. Ayrıca sisteme sinusoidal ve trapezoidal referans akım uygulanmış, farklı hız ve pozisyon koşullarında denetim sisteminin benzetim çalışmaları gerçekleştirerek hızlar kendi aralarında, pozisyonlar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda; hem hız hem de pozisyon denetiminde, sinusoidal referans akım uygulamasının daha iyi sonuç verdiği benzetim çalışmaları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PMSM's (Permanent Magnet Synchronous Motor) speed and position are controlled by using (P) proportional and (PI) proportional-integral controller. P and PI controllers are used for position control and speed control, respectively. Trial- and-error method can be seen as an easy method in order to determination of conventional controllers within scope of coefficients P and PI controllers. The coefficients will be tested one by one manual but at this time both these operations manual requires a long time and also finding the suitable coefficients is extremely difficult. Except this method, analytic methods are developed. These methods are incapable on such that PMSM systems. For this reason these parameters are defined as using genetic search algorithms in this study. In addition, trapezoidal and sinusoidal reference current is applied to the system and simulation studies are achieved for the performance of the proposed control systems under different speed and position conditions and at the same time speed and position comparisons are realized. Studies show that; both the speed and position control, sinusoidal reference current application has given better results and this is shown by simulation studies.