Phytochemical contents and antioxidant activities of some bread (triticum aestivum l.), durum (triticum turgidum ssp. durum desf.), and hulled einkorn (triticum monococcum ssp. monococcum) wheats
Bazı ekmeklik (triticum aestivum l.), makarnalık (triticum turgidum ssp. durum desf.) ve kavuzlu siyez (triticum monococcum ssp. monococcum) buğdaylarının fitokimyasal içerikleri ve antioksidan aktiviteleri
  1. Tez No: 434612
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ, YRD. DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yüzyıllardır Orta Doğu, Orta Asya, Avrupa, kuzey Afrika ve Amerika'da yetiştirilen buğday (Triticum ssp.), dünya çapındaki başlıca ürünlerden biridir. Buğdayın sınırlı miktarda yetiştirilen atalarından olan kavuzlu siyez (Triticum monococcum ssp. monococcum) arzu edilen agronomik ve kalite özellikleri yanında ayrıca diyabet, kanser, alzheimer ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları azaltıcı ve önleyici biyoaktif maddeler de bulundurmaktadır. Ekmeklik buğdayda sert glüten, protein içeriği, nişasta oluşumu ve biotik ve abiotic stresslere direnç, makarnalık buğdayda sarı renkli makarna ürünleri dikkate alınmış, ancak, fiber, fitokimyasallar ve biyoaktif maddeler şuana kadar göz ardı edilmiştir. Bu çalışma, yukarıda sayılan nedenlerle, farklı kökene sahip ekmeklik (Triticum aestivum L.), makarnalık (Triticum turgidum ssp. durum) ve kavuzlu siyez (Triticum monococcum ssp. monococcum) buğdaylarının toplam fenol ve flavonoid değerlerinin ölçülerek değerlendirilmesi yanında bu buğdayların yüksek performanslı sıvı kromotografi (HPLC) aracılığıyla fenolik asitlerinin, α-tocopherol içeriğinin ve 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) süpürme aktivitesinin ölçülmesi de amaçlanmaktadır. Kavuzlu siyez buğdaylarının ferulik (Pop-1; 762,89 μg/g ve Pop-2; 764,04 μg/g), p-coumaric (Pop-1; 47,64 ve Pop-2; 54,09 μg/g) ve toplam fenolik içerikleri (Pop-1; 7,49 μmol GAE/g ve Pop-2; 6,37 μmol GAE/g) olup ekmeklik ve makarnalık buğdaylarının ferulik asit (148,67-764,04 μg/g), p-coumaric (5,06–54,09 μg/g) ve toplam fenol (1,60-7,49 μmol GAE/g) içeriğinden istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Toplam flavonoid ve antioksidan aktiviteleri açısından ekmeklik, makarnalık ve kavuzlu siyez tür ve çeşitleri arasında genel olarak anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Sonuçlar kavuzlu siyez üretiminin ve bu buğdaylardan geliştirilebilecek sağlık özellikleri yüksek çeşitlerin tüketici için daha yararlı olabileceğini göstermektedir. Dahası, yüksek fenolik içeriğine sahip kavuzlu siyez buğdayları yeni buğday çeşitlerinin ve fonksiyonel sağlık temelli buğday besinlerinin geliştirilmesi için yeni anaçlar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Wheat (Triticum ssp.), which is cultivated for centuries in the middle-east, central Asia, Europe, north-Africa, and, then, in America is a leading staple crop around the world. Its marginally grown ancestor, hulled einkorn (Triticum monococcum ssp. monococcum) possesses desired agronomic, quality characters and, moreover, bioactive compounds, which reduce and prevent chronic diseases such as diabetes, cancer, alzheimer, and cardio-vascular diseases. As more attention has been given to wheat cultivars with strong gluten, protein content, starch composition, and resistance to biotic and abiotic stresses in bread wheat and yellow-colored pasta products in durum wheat health compounds such as fibers, phytochemicals, and bioactives have, however, been undervalued so far. The aim of this study was, then, to examine total phenolics and flavonoids, to quantify their phenolic acids, α-tocopherol by high performance liquid chromatography (HPLC), and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging activities of five bread (Triticum aestivum L.), five durum (Triticum turgidum ssp. durum Desf.), and two hulled einkorn (Triticum monococcum ssp. monococcum) wheat entries of different origins. Ferulic acid (762.89 and 764.04 μg/g of Pop-1 and Pop-2, respectively), p-coumaric (47.64 and 54.09 μg/g of Pop-1 and Pop-2, respectively), and total phenolic content (6.37 and 7.49 and μmol GAE/g of Pop-1 and Pop-2, respectively) of einkorn populations were significantly higher than ferulic acid (ranged 148.67-764.04 μg/g), p-coumaric (ranged 5.06-54.09 μg/g), and total phenolic content (ranged 1.60-7.49 μmol GAE/g) of bread and durum wheat cultivars. There were no significant differences between bread, durum and hulled einkorn wheat cultivars and populations with respect to total flavonoid content (ranged 0.04 and 0.39 μmol CTE/g) and DPPH scavenging activity. Results suggested that possibility of production of hulled einkorn wheat populations and hopefully improved cultivars form them, which were rich in particular health component(s) may provide benefit to the consumers. In addition, higher phenolic content of hulled einkorn may offer novel genetic resources for the improvement of new wheat cultivars and the development of wheat-based functional foods.