Acil servise başvuran geriatrik travma hastalarının analizi
Analysis of geriatric trauma cases referred to the adult emergency
- Tez No: 434619
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı travma ile acile başvuran geriatrik hastaların demografik özellikleri ve acil serviste tanı ve tedavi süreçlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Ekim 2014-Ekim 2015 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvuran geriatrik yaştaki 912 hasta dahil edildi. Olguların başvuru nedenleri, demografik özellikleri, travmaya maruz kalınan ay, hastalıkları, tedavileri, travma yerleri, konsültasyon istenen ve yatırıldıkları bölümler, taburculuk, mortalite ve morbidite oranları dosyalarından elde edildi. Olgular 65-79 yaş ve 80 yaş üstü travma gruplarına ayrıldı. Yaş grupları arasındaki farklılıklar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to evaluate the demographic characteristics of geriatric trauma patients admitted to the emergency clinic. Material and Methods:This study was performed on 912 geriatric patient with trauma admitted to our ED between October 2014 and October 2015. The reasons for application, demographic characteristics, months of exposure to trauma, diseases, mediacations, areas of trauma, consultations, the desired sections, hospitalization to the departments, disposition, mortality and morbidity frequencies of cases were evaluated from the files. Cases have been divided into 65-79 years and over 80 years old trauma groups. Differences between age groups were evaluated.