2006-2015 yılları arasında Kibyra kazılarında ele geçen terrakotta figürinler
Terracotta figurines unearthed in Kibyra excavations between 2006 – 2015
- Tez No: 581098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Gruplara ayrılarak incelenen 104 adet figürin, teknik ve stilistik açıdan değerlendirilmelerinin ardından benzerleri ve aynı tipteki yakın örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Figürinler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda tamamının kalıp yapımı olduğu tespit edilmiştir. Katalogda yer alan bilgiler; figürinlere ait detaylar, buluntu durumları ve aynı tipteki benzer örnekleri göstermektedir. Aphrodite ve Eros gibi dini kimliklerin, teatral konuların ve mizah görselli grotesk figürinlerin sevilerek işlendiği, çocuk mezarlarına adak olarak bırakılan hayvan figürinlerinin de rağbet gördüğü tespit edilmiştir. Eserlerin buluntu yerleri ve varsa buluntu kontekstleri ile ilgili veriler ele alınarak, figürinlerin işlevleri ve buluntu tarihleriyle ilgili öneriler yapılmıştır. Bu çalışma, kentte devam eden kazı çalışmalarında ele geçecek olan yeni buluntuların tarihlendirilmesine ve gruplandırılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
After the technical and stylistic evaluation of 104 figurines, which were divided into groups, they were compared with similar samples. As a result of the examinations made on figurines, it was found that all of them were mold making. The information in the catalog shows details of the figurines, the finds and similar examples of the same type. It was also found that divine identities such as Aphrodite and Eros, theatrical subjects, and humorous grotesque figurines were loved and animal figurines left as votive objects in childrens' graves were in high demand. Data and the contexts of the artifacts, if any, were discussed and suggestions were made on the functions and the dates of the figurines. This study will help to date and group the new finds to be uncovered during the ongoing excavations in the city.