Yoğun bakımda kolistin nefrotoksisitesine etki eden faktörler
Factors for colistin-associated nephrotoxicity in intensive care unit
  1. Tez No: 434635
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN SERDAR SAVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yoğun bakım enfeksiyonlarında çoklu antibiyotik direnci geliştiren pseudomonas aeruginosa, acinetobacter baumannii, klebsiella pneumoniae gibi pek çok etken bulunmaktadır. Nefrotoksisite yan etkisi nedeniyle klinik kullanımda 1980'lerde geri planda kalan kolistin bu sorunlu patojenler ve sınırlı antibiyotik seçeneği nedeniyle günümüzde tekrar tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak kolistinin böbrekler üzerindeki olumsuz etkisi klinikte kullanımını sınırlamaktadır. Çalışmamızda retrospektif olarak Mayıs 2013 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım ünitesinde 48 saatten uzun süreli kolistin tedavisi verilen hastalar elektronik bilgisayar kayıt sisteminden ve arşivden elde edilen dosya ve gözlem formlarından incelendi. Nefrotoksisite gelişmiş ve gelişmemiş olan hastalar karşılaştırıldı. Nefrotoksisite değerlendirmesi Acute Kidney Injury Network (Akut Böbrek Hasarı Ağı) skorlama sistemi ile yapıldı. Veriler SPSS 17.0 programı ile çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. 96 hasta değerlendirildi ve 37 hasta böbrek hasarı öyküsü veya 48 saatten az kolistin kullanımı nedeniyle çalışmaya alınmadı. Literatür ile uyumlu olarak başlangıç BUN yüksekliği ve ileri yaşın böbrek hasarı gelişiminde etkili olduğu gösterildi. Koroner arter hastalığı birlikteliği risk faktörü olarak saptandı. Kolistinin ortalama günlük dozu hasar gelişen grupta daha yüksek bulunmasına rağmen anlamlı risk faktörü olarak gösterilemedi. Plazma magnezyum düzeyi istatistiksel olarak anlamlı bulunmasına rağmen, böbrek hasarı gelişen ve gelişmeyen her iki grupta ortalama düzeyi normal aralıkta olduğundan klinik olarak kullanılamayabilir. Sonuç olarak nefrotoksisite yan etkisine rağmen, sorunlu patojenlerde kullanımı önemli olan kolistinin, başlangıç BUN yüksekliği mevcut olan hastalarda ve ileri yaşta dikkatli kullanılması gerekmektedir. Koroner arter hastalığı tanılı hastalar için kolistinle ilişkili nefrotoksisiteyi gösteren daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Intensive Care Unit-acquired infection is common and often associated with multidrug resistant organisms such as pseudomonas aeruginosa, acinetobacter baumannii and klebsiella pneumoniae. Because of nephrotoxicity, colistin was abandoned from clinical use in the 1980s, but problematic pathogens and limited antibiotic options, it is again preferred today. Its adverse effects on the kidneys are limiting the use in the clinic. In our study, all patients who was given colistin treatment longer than 48 hours at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation intensive care unit from May 2013 through May 2015, was examined from medical electronic database and files and patient observation forms obtained from the archive. Nephrotoxicity developed and undeveloped patients were compared. Nephrotoxicity evaluation was made with Acute Kidney Injury Network scoring system. Data were analyzed with SPSS 17.0 software and a variety of statistical methods. 96 patients were evaluated, but 37 patients were excluded due to the less than 48 hours use of colistin and history of kidney damage. Initial height of the BUN and advanced age were shown to be effective in the development of renal damage in accordance with literatüre. Coronary artery disease was found as a risk factor. Although the average daily dose of colistin was higher in the damage developing group, it did not show as significant risk factor. Despite the fact that the magnesium level was statistically significant, the average level was in thenormal range for both groups, therefore it may not be used clinically. As a result, despite the adverse effects of nephrotoxicity, colistin that is important for problematic pathogens must be used carefully on patients with initial height of the BUN and elderly patients. For patients diagnosed with coronary artery disease, we believe that the need for more studies showing nephrotoxicity associated with colistin.