Aile hekimlerinin birinci basamakta sık görülen dermatolojik lezyonlar hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of the knowledge levels of family physicians about dermatologic lessions that are commonly encountered in primary care
- Tez No: 434634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Onkoloji, Family Medicine, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Aile hekimliği uzmanları dermatolojik hastalıkların tanı, tedavi ve yaklaşımında kullanacakları mesleki bilgi ve becerilerini tıp fakültesi eğitimi boyunca ve özellikle Dermatoloji stajında kazanırlar. Bunun yanında uzmanlık eğitimi süresince seçmeli Dermatoloji rotasyonu yaparak bilgi ve becerilerini geliştirebilirler. Bu çalışmada; birinci basamakta çalışacak olan aile hekimliği asistanlarının, etkin bir eğitim öncesi ve sonrası, birinci basamakta sık görülen dermatolojik lezyonlara yaklaşımları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Dermatoloji polikliniğine başvuran hastalarda, birinci basamakta sık görülen cilt lezyonlarının fotoğrafları çekildi. Çekilen fotoğraflar Dermatoloji Kliniği Öğretim Üyelerince incelenmiş olup, ilk bakışta doğru tanı ve tedavi önerileri konulan fotoğraflar belirlendi ve hastanemizde çalışan Aile Hekimliği Kliniği asistanlarına gösterildi. Öntestte doğru tanı konma oranı belirlendikten sonra Dermatoloji Öğretim Üyeleri tarafından gösterilen lezyonlar ile ilgili eğitim verildi. Eğitimden 1 ay sonra lezyonlar tekrar aynı asistanlara gösterilerek, tanı için uygun tedavi ve önerileri istendi. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında %95 güvenle yapıldı. Ön test ve son testte doğru cevaplar toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Family medicine specialists gain professional knowledge and skills that they will use in the diagnosis, treatment and approaches of dermatological diseases during their education in medical faculty and especially in dermatologic residency. In addition, they can improve the knowledge and skills they have through receiving optional rotation of dermatology during their specialty training. The objective of this study was to investigate approaches and knowledge levels of family medicine physician associates who will work in primary care, about dermatologic lesions before and after an efficient training Material & Methods: Photographs of the skin lesions that are commonly seen in primary care practice were taken in patients presented to our dermatology outpatient clinic. The images taken were reviewed by the Dermatology Clinic Academic Members and the photos with the correct diagnosis and recommendation for treatment were established at the first glance were identified and showed to the Family Medicine Clinic residents working in our hospital. After the rate of correct diagnosis was found in the pretest, the residents were trained by the Dermatology Clinic Academic Members about the lesions presented. The lesions were showed to the same residents one month after the training and they were asked to establish diagnosis and treatment recommendations again one month after the training. Statistical analysis of data was perfomed utilizing IBM SPSS Statistics Version 22 software in 95% confidence interval. The answers given in the pretest and final test were summed up.