Tilt testi pozitif hastalarda test sonrası erken dönemde uygulanan elektroensefalografi (eeg) bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of the early term post test electroencephalographic inventions of the tilt test positive patients
- Tez No: 434636
- Danışmanlar: UZMAN BEHİYE ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Senkop serebral perfüzyonun bozulması ile meydana gelen geçici bilinç kaybıdır. Yapılan çalışmalarda TİLT testi ile birlikte EEG kayıtlaması yapılarak senkop sırasındaki serebral değişiklik açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda senkop nedeni ile başvuran hastalarda TİLT sonrası erken dönem çekilen EEG de zemin ritminde değişiklik saptamak amaçlanmıştır. Aynı zamanda EEG deki patolojik bulgularda gözönünde bulundurularak senkop ve epilepsi ayrımında EEG'nin gerekliliği belirlenmeye çalışılmıştır. Materyal-metod: Çalışmaya en az bir kez senkop öyküsü olan ve bu nedenle kardiyoloji polikliniğine başvuran ve vazovagal senkop öntanısı ile TİLT uygulanması planlanan 50 hasta alındı. Hastalar 25 TİLT pozitif, 25 TİLT negatif olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara TİLT uygulaması sonrası ilk bir saat içinde EEG kayıtlama yapıldı. EEG kayıtlamaları zemin ritmi, patolojik aktivite açısından değerlendirildi. EEG sonuçları da normal, non- epileptiform paroksismal bozukluk, epileptiform bozukluk olarak ayrıldı. Sonuç: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 34.0±16.6 olarak hesaplandı. Hastaların 16 (%32)'sı erkek, 34 (%68)'ü kadındı. Hastaların ortalama EEG kayıt başlama zamanı senkop sonrası 32.7±8.2 dk olarak hesaplandı. TİLT sonrası çekilen EEG de zemin ritmi değişikliği hiçbir hastada saptanmadı. 30 (%60) hastanın EEG bulgusu normal, 8 (%16) hastada epileptiform anormallik ve 12 (%24) hastada non-epileptik paroksimal düzensizlik saptandı. TİLT ile EEG arasındaki ilişkiye bakıldığında iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Tartışma: Literatürde benzer çalışma görülmedi. Erken dönemde zemin ritmi değişikliğini hiçbir hastada saptamadığımızdan senkop nedeni ile hastalarda kalıcı bir serebral değişikliğin olmadığını söyleyebiliriz. Çalışmaya alınan senkop hastalarında genel populasyona göre epileptiform anormallik daha fazla oranda saptanmıştır, ancak hastalara sadece EEG bulgusu ile epilepsi tanısı konulmamıştır. Ayrıntılı anamnez ve öykü ile senkop ve epilepsi ayrımının yapılması, gerekli görüldüğü durumlarda EEG istenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Syncope is a temporary loss of consciousness caused by the disruption of cerebral perfusion. The previously done studies tried to explain cerebral changes during syncope using TILT test with EEG recording. In our study, our main objective was to define the change in EEG base rhythm in syncope patients by reviewing their post-TILT test early-term EEG results. Moreover, we would like to underline the importance of EEG in differentiation of syncope and epilepsy with the pathological results that might show up on EEG. Materials and Methods: 50 patients with at least one syncope episode that were referred from cardiology clinic with an initial diagnosis of vasovagal syncope and with scheduled TILT test were included in the study. Patients were divided into 2 groups as TILT positive (n=25) and TILT negative (n=25). All patients' EEG was taken within 1 hour of TILT test. EEG recordings were reviewed in terms of baseline rhythm and pathological activity. EEG results were classified as normal, non-epileptiform paroxysmal disorder and epileptiform disorder. Results: Mean age of the patients was calculated as 34.0±16.6. 16 (32%) male and 34 (68%) female patients were included in the study. Mean initiation period for EEG recording of the patients was 32.7±8.2 minutes following syncope. No baseline rhythm change was detected in any of post-TILT EEG results in any of the patients. 30 (60%) patients had normal EEG results while 8 (16%) were diagnosed with epileptiform anomaly and 12 (24%) with non-epileptic paroxysmal disorder. No significant difference was seen when TILT and EEG relationships were compared between the patient groups. Discussion: No similar studies were found in the literature. As we did not see an early term baseline rhythm change in any of the patients, we can say that syncope did not cause a permanent cerebral change in any of the patients. Although epileptiform anomaly was detected in higher rates in the syncope patients included in the study in comparison with general population; epilepsy diagnosis was not solely based on EEG findings. We argue that a throughout patient history and anamnesis is essential for differentiation of syncope and epilepsy; and EEG should only be reserved for the cases that show a clear necessity for the diagnosis.