Muskid ve miyaz sinekleri larva salgılarının antibakteriyel etkilerinin belirlenmesi
Determination of antibacterial effect of muscid and myiasis flies larval secretions
- Tez No: 434652
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Maggot terapi, nekrotik dokulara affinite duyan maggot adı da verilen miyaz sinek larvalarının yara tedavisinde kullanımına dayalı bir metottur. Antibiyotiklere dirençli bakteri suşlarının artması ile beraber larvalar tarafından üretilen salgılardaki antibakteriyel bileşenlerin etkilerinin araştırılması daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, bazı muskid ve miyaz sinekleri larvalarından elde edilen salgıların in vitro ortamda antibakteriyel etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan Lucilia sericata, Chrysomya albiceps, Calliphora vicina ve Musca domestica sinekleri mezbaha, balık pazarı gibi yerlerden yakalanarak, sinekler için oluşturulmuş kafes düzeneğine konularak beslenmeleri ve yumurtlamaları sağlandı. Toplanan yumurtalar dezenfekte edildikten sonra % 5 koyun kanlı agar steril besi ortamına aktarılarak bir gece boyunca 25 °C'de inkübe edildi. Yumurtadan çıktıktan sonra besi ortamında 2-3 gün bekletilen larvalar dezenfekte edilerek steril bidistile su (ddH2O) içerisinde 25 °C'de bir gece inkübe edildi. İnkübasyon işleminden sonra artık larva sekresyonlarını da içeren bu sıvı santrifüj edilip bakterilerin geçemeyeceği 0.2 µm'lik filtreden geçirilerek steril edildi. Mueller Hinton Agar (MHA) steril besi ortamı bulunan petri kutularına Staphylococcus aureus, Metisilin-dirençli S. aureus (MRSA) ATCC 43300, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa bakteri süspansiyonları steril eküvyon çubuğu ile yayıldı. Larvalardan elde edilen salgılar boş antibiyotik disklerine 30 µl miktarında emdirilip MHA besiyerine konuldu ve 35 °C'de bir gece inkübasyona bırakıldı. Sonuçlar incelendiğinde bazı muskid ve miyaz sinekleri larva salgılarında Gram-negatif E. coli ve P. aeruginosa bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etkinlik tespit edilemezken, Gram-pozitif S. aureus bakteri suşuna karşı antibakteriyel etkinlik tespit edildi. Gram- pozitif MRSA ATCC 43300 bakteri suşuna karşı ise miyaz sinekleri larva salgılarında antibakteriyel etkinlik tespit edilirken, muskid sinek larva salgısında antibakteriyel etkinlik tespit edilemedi. Sonuç olarak, L. sericata, Ch. albiceps, C. vicina ve M. domestica larva salgılarının Gram-pozitif bakteriler üzerinde antibakteriyel etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maggot therapy is a method based on the use of myiasis fly larvae also called maggot which affinity necrotic tissue in wound treatment. Investigation of the effects of antibacterial compounds produced by the larvae secretions have become more important with the increasing of antibacterial-resistant strains of bacteria. In this research, aimed to determine the antibacterial activity in vitro from some muscid and myiasis flies obtained the secretions of the larvae. Lucilia sericata, Chrysomya albiceps, Calliphora vicina and Musca domestica flies catched from slaughterhouse and fish market fed and laid eggs in the cage assembly. Sheep (5 %) blood agar sterile-medium transferred to after the collected eggs disinfection and incubated overnight at 25 °C. İncubated sterile-medium for 2-3 days at 25 °C after hatched. And then larvae disinfected, incubated steril ddH2O overnight at 25 °C. After incubation, the water – now containing larval secretions centrifuged, sterilized by filtration (0.2 µm). Staphylococcus aureus, Metisilin-resistant S. aureus (MRSA) ATCC 43300, E. coli and P. aeruginosa of bacteria suspension spreaded petri dishes which MHA sterile-medium including under the sterile conditions with a sterile swab. Secretions obtained from larvae blank antibiotic discs 30 µl amount of make sucked and incubated at 35 °C for overnight in the MHA medium. When the results were examined L. serciata, Ch. albiceps, C. vicina ve M. domestica flies larval secretions against Gram-negative E. coli and P. aeruginosa bacterial strains were not detected antibacterial activity. Lucilia serciata, Ch. albiceps, C. vicina ve M. domestica flies larval secretions against Gram-positive S. aureus bacterial strain was detected antibacterial activity. Myiasis flies larval secretions were detected antibacterial activity against Gram-positive MRSA ATCC 43300 bacterial strain was detected antibacterial activity but muscid fly larval secretion was not detected antibacterial activity. As a result, were determined that larval secretions of L. serciata, Ch. albiceps, C. vicina and M. domestica have antibacterial effects Gram-positive bacteria.