Haydere el-Yemenî ve Keşfu'l-Muşkil adlı eseri
Haydere el-Yemenî and his work named Keşfu'l-Muskil
  1. Tez No: 756643
  2. Yazar: ERKAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada VI/XII. yüzyılda yaşamış olan Yemenli ilim adamı Haydere el-Yemenî'nin hayatı ve Arap nahvine dair eseri olan Kesfu'l-muşkil adlı kitabı ele alınmıştır. Çalışma giriş iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında Haydere el-Yemenî'nin hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Keşfu'l-muşkil'in yazılış amacı, adı, konusu, yazıldığı dönem, eserin bölümleri gibi konuların üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde eserin yöntemi, istişhâdı ve eserin kaynakları ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise eserle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the book named Kashful-mushkil, which is the treatise of the Yemenî scholar Haydere al-Yemenî, who lived in the VI/XII century, life of Hayder al-Yemenî and work on the Arabic syntax is discussed. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction chapter, general information about Haydere al-Yemenî's life, works and the period in which he lived is given. In the first chapter, subjects such as the purpose of writing Kashfu'l-mushkil, the name, the subject, the period in which it was written, and the parts of the work were emphasized. In the second chapter, the method of the work, its prove, the branches of science mentioned in the work and the sources of the work are discussed. In the conclusion chapter of the study, the results obtained as a result of the studies on the work are given.