Deneysel spinal kord yaralanma modelinde Edaravone'un nöroprotektif etkisinin araştırılması
Experimental spinal cord injury model to investigate the neuroprotective effects of Ederavone
  1. Tez No: 434656
  2. Yazar: ALİ ALPER TAKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Omurilik travması önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir ve spinal kord yaralanması sonrası hayatta kalanların yarısından fazlası normal yaşantısına geri dönememektedirler. Bu durum toplumda önemli bir işgücü kaybına neden olmaktadır. Günümüzde total lezyonlu olgularda, metilprednizolon dışında nörolojik fonksiyonu düzeltebilecek etkili tedavi yoktur. Omurilikte yaralanmaya yol açan nedenler olarak bildirilen travma, hipoksi, hipoglisemi, epilepsi, toksinler, nörodejeneratif hastalıklar, tümör ya da diğer patofizyolojik olayların tümünde yaralanmalar benzer özellikler göstermektedir. Yapılan deneysel çalışmalarda, travma sonrası gelişen omurilik hasarında kompleks fizyopatolojik mekanizmaların rol oynadığı ve hasarın primer ve sekonder olarak iki aşamada geliştiği gösterilmiştir. Travmanın şiddeti ve oluş şekline bağlı olarak ortaya çıkan omurilik yaralanması primer hasar olarak adlandırılmaktadır. Travma sonrası büyük miktarda akson kaybı ile sonlanan patofizyolojik olaylar süreci ise sekonder hasar olarak adlandırılmaktadır. Omurilikte yaralanma sonrası dejenerasyonu başlatan en önemli faktör lipit peroksidasyonudur. Klinik gözlemler spinal kord lezyonunun sekonder yaralanma ile büyüdüğünü gösterir. Altta yatan moleküler ve hücresel mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Mevcut kanıtlar serbest oksijen radikal oluşumu ve membran lipitlerinin peroksidasyonunun rol oynadığını göstermektedir. Edaravone (MCI-186, 3-metil-1-fenil-2- pirazolin-5-one) hidroksi radikallerinin iyi bir toplayıcısıdır ve demir kaynaklı peroksidasyon hasarını azaltmaktadır. Direk koruyucu etkisinin yanısıra edaravone;anti-inflamatuar ve immunregülatuar özellikleri olan IL-10 salınımını güçlü bir şekilde uyarır. Spinal kord hasarı ile IL-10 salınımı arasındaki ilişki rapor edilmiştir. Bundan dolayı edaravone ile tedavinin, IL- 10 salınımını artırarak bu negatif regülasyonun önüne geçebileceği düşünülür. Literatürde deneysel olarak oluşturulan spinal kord travmasında edaravone'un nöroprotektif etkisi yeterince çalışılmamıştır. Bu çalışma ratlarda oluşturulan deneysel travma modelinde antioksidan, antienflamatuvar etkileri olan edaravone'un nöroprotektif etkinliği araştırılmak amaçlı yapılmıştır. Çalışmamızda 24 adet (230-270 gr) Wistar albino rat kullanıldı. Genel anestezi altında yüksekten ağırlık düşürme modeli ile akut spinal kord travması oluşturuldu. Ratlar randomize olarak kontrol grubu, travma grubu, edaravone tedavi grubu olarak üç gruba ayrıldı. Ratlar 1. hafta sonunda sakrifiye edilerek omurilik ödem oranı ve travmatize omurilik bölgeleri histopatolojik olarak incelendi. Travma grubu ile karşılaştırıldığında tedavi grubunda ödem oranlarının ve 57 histopatolojik inceleme sonrası hasarlı alan oranlarının daha düşük olduğu belirlendi. Grupların tümünde 1. hafta sonunda nörolojik iyileşme izlendi. Ancak, travma grubu ile karşılaştırıldığında tedavi grubunda bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak, incelenen tüm parametreler akut spinal kord travması sonrası edaravone'un nöroprotektif etkisi olduğunu göstermektedir. Bu özelliği dolayısıyla edaravone'un travmatik spinal kord hasarlanması olan hastalarda kullanılabilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ve elde edilen sonuçların daha sonra yapılacak klinik çalışmalar için temel oluşturacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spinal trauma is an important cause of mortality and morbidity. More than half of the survivors are not capable of returning to their previous life style. This situation results a significant loss of human power in daily life. There are no medications except methylprednisolone which may improve the neurological function in patients with total spinal cord lesion. All those insults which can cause harm to the spinal cord such as trauma, hypoxia, hypoglycemia, epilepsy, toxins, neurodegenerative diseases, tumors show smilar characteristics of damage. Experimental work revealed that posttraumatic spinal cord injury is caused by a complex physiopathological process and the mechanisms are primary and secondary. The primary injury is the damage caused due to the mechanism and the severty of the initial trauma. The posttraumatic interval which endo up with huge amounts of axonal loss is called the secondary injury. The most important factor which initiates the degeneration after the spinal cord damage is lipid peroxidation Clinical observations showed that the posttraumatic spinal cord lesions enlarge due to the secondary insults. The underlying molecular and cellular mechanisms are not yet fully understood. Recent information discloses that free oxygen radical production and membrane lipid peroxidation have an important role in this issue. Edaravone is a good collector of hydroxy radicals and decreases the iron originated peroxidation injury. Besides its direct protective effect, edaravone triggers the release of IL-10 which has strong antiinflammatory and immunoregulatory characteristics. A correlation between spinal cord injury and IL-10 release has been reported. For these reasons, therapy with edaravone may trigger the release of IL-10 prevent this negative regulations. The neuroprotective effect of edaravone on experimental spinal cord injury has not been theroughly studied. Present study has been performed to investigate the neuroprotective effect of edaravone which has antioxidant and antiinflammatory effects on a experimental trauma model in rats. 24 Wistar-Albino rats ( 230-270 gr ) have been used in our study. Acute spinal cord trauma has been performed by weight drop method in general anesthesia. The animals are randomly gouped in three- control, trauma and therapy. The rats are sacrified one week after the experimental procedure and the ratio of spinal cord edema and the histopathology of traumatized spinal cord region are studied. When compared to the trauma group, the ratio for spinal cord edema and the damaged area of the spinal cord after histopathologic examination in therapy group were less. 59 Neurologic improvement has been observed in all groups after one week; but the improvement in therapy group was statistically better compared to the trauma group. In conclusions, all parameters revealed that edaravone has a neuroprotective effect after acute spinal cord trauma. Due to this results, more extensive research is needed for the confirmation of this fact in traumatic spinal cord injury and the future experimental results may create a better basis for clinical research.