Prostat kanseri şüphesiyle biyopsi planlanan hastalarda işlem öncesi çekilen multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme bulgularının 'prostate ımaging reporting and data system (pı-rads) ile skorlanması ve histopatolojik korelasyonu
Evalution of multiparametric mri findings of the patients with suspicion of prostate cancer using prostate imaging, reporting and data systemtm (pi-radstm) before the patients undergo planned biopsy and histopathologic correlation
  1. Tez No: 434669
  2. Yazar: ALİ AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CESUR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Amaç: Prostat kanseri şüphesiyle biyopsi planlanan hastalarda işlem öncesinde çekilen 1,5 Tesla(T) multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (MpMRG) bulgularının 'Prostat Imaging Reporting and Data System' versiyon 2 (PI-RADS v2) klavuzu ile skorlanıp, bulguların histopatoloji sonuçları ile korele edilerek, etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Aralık 2015 ile Haziran 2016 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi üroloji polikliniğinde, prostat kanseri şüphesi nedeniyle transrektal ultrason (TRUS) eşliğinde biyopsi kararı alınan hastalara, işlem öncesinde Radyoloji Anabilim Dalında 1,5T multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (MpMRG) yapıldı. 60 olgunun MpMRG verileri dijital radyoloji arşiv sisteminde (PACS) kaydedilerek TRUS biyopsi öncesinde prospektif olarak değerlendirildi. MpMRG protokolü; T1A aksiyel, T2A aksiyel-koronal-sagittal, yüksek b değerli (b:1400) Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme(DAG) ve Dinamik kontrastlı MRG (DkMRG) serilerinden oluşturuldu. MpMRG bulguları PI-RADS v2 ile skorlandı. Ayrıca lezyonu olan hastalarda ve prostat Ca tanısı alan hastalarda ADC değerleri ölçüldü. Daha sonra MpMRG bulguları, TRUS eşliğinde 12/16 kadran kor biyopsi ve radikal prostatektomi sonrası elde edilen histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı ile hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 60 hastanın yaş ortalaması 61.13 ± 6,8 (48 – 77) idi. T2A, DAG, DkMRG ve MpMRG PI-RADS v2 skorları histopatoloji sonuçları karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamı bulundu(p2, area:0,714), DAG için sensitivite %100 ,spesifite %61,7 (kesim skoru>2, area:0,912), DkMRG için sensitivite %92,3, spesifite %85,1 (kesim skoru>1, area:0,887) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: We have acquired multiparametric-MRI images (1.5 Tesla) of patients with suspicion of prostate cancer and scored patient's prostate MRI findings using Prostate Imaging Reporting and Data SystemTM versiyon 2 (PI-RADSTM v2.) before the patients undergo planned biopsy . We aimed to find any significent correlation between the prostate multiparametric-MRI findings and histopathological results . Materials-Method: In this study, 1,5T Multi-parametric MRI in CUMF Radiology Department had been done to the patients whom applied to CUMF Hospital Urology Department with suspicion of prostate cancer before patients underwent planned Transrectal US (TRUS) guided prostate biopsy, between December 2015 to Jun 2016. Informed consent of 60 patients was obtained before the study. 60 cases' MpMRI data was saved to Picture Archiving and Communicating System (PACS) and were evaluated prospectively before patients undergo to the Transrectal US (TRUS) guided prostate biopsy. The MpMRI protocol was consisted a series of axial T1W , axial-sagittal-coronal T2W TSE, high-b-value (b:1400) DWI and Dynamic Contrast-Enhanced MRI. MpMRI findings were scored using the PI-RADS and the ADC values of lesions were measured. And then, MpMRG findings were compered with histopathological results of TRUS guided 12/16 core prostate biopsy and radical prostatectomy. Statistical analysis of these findings were calculated by using the SPSS 22.0 software. Findings: Average age of 60 patient whom included to study was 61.13 ± 6,8 (48 – 77). A statistically significant difference was found between The PI-RADSTM score of T2W, DWI, DCE, MpMRI and histopathological results(p2, area under curve;0,714), for DWI the sensitivity was %100, the specifity was %61,7 (criteration >2, area under curve;0,912), for DCE the sensitivity was %92,3, the specifity was %85,1 (criteration >1, area under curve;0,887). MpMRI was found the most powerfull variable and for MpMRI, the sensitivity was %92,3, the specifity was %85,1(criteration >3, area under curve;0,934).