Aile hekimliği uygulamasında aile yönelimli klinik yaklaşım eğilimi, bir nitel araştırma
Family-oriented clinical approach tendency in family medicine practice, a qualitative research
- Tez No: 434670
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Aile hekimliği, klinik bir ana bilim dalı olarak 1969'da Amerikan Aile Hekimliği Kurulu'nun kurulmasıyla doğmuş, 1980'lerden itibaren Avrupa'da, 2005'ten itibaren de ülkemizde bir birinci basamak sağlık politikası olarak uygulanmaya başlamıştır. Birinci basamak sağlık hizmetlerine yönelik genç bir disiplin olmanın doğal bir sonucu olarak Aile Hekimliği, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada da süregelen bazı kavramsal tartışmaların odağında yer almaktadır. Bu tartışma konuları içinde, belki de en önemlilerinden biri, diğer birinci basamak sağlık uygulamaları ile aile hekimliğinin sınırlarını ayıran“aile yönelimli bakım”ilkesidir. Dünya Aile Hekimliği Örgütü“WONCA”, 2011'de son güncellemeleriyle yayınladığı Avrupa Aile Hekimliği Tanımlama Bildirisi'nde“aile yönelimli bakım”maddesine şu şekilde açıklama getirmiştir: Aile yönelimli bakım, bireysel sorunları, aile ortamı, sosyal ve kültürel ilişkiler, iş ve ev koşulları bağlamında değerlendirmek demektir. Çalışmamız, aile hekimliğinin olmazsa olmazı kabul edilen“aile yönelimli bakım”ilkesinin aile hekimleri arasında ne ölçüde kabul gördüğünü ve uygulamada ne şekilde yer aldığını ortaya koyma amacı taşımaktadır. Sivas il merkezinde görev yapmakta olan aile hekimleriyle gerçekleştirdiğimiz tam katılımlı mekanik gözleme dayalı etnografik çalışmamız, kesitsel bir nitel araştırmadır. Araştırma sonunda, sahada görev yapmakta olan aile hekimlerinin, uygulamalarında büyük oranda aile yönelimli yaklaşıma yer verdikleri, ancak bu yaklaşımlarını Sağlık Bakanlığı veri formlarının ötesine taşıyarak, aile yöneliminin asıl hedefi olan bireyi yaşadığı ve bir parçası olduğu ortamda“gerçek bir insan”olarak değerlendirme konusunda yetersiz kaldıkları kanısına ulaştık.
Özet (Çeviri)
Family medicine arised as a clinical major in 1969, by the establishment of American Board of Family Practise, and was introduced as a primary health care policy in Europe from the early 1980s, and in our country since 2005. As a natural consequence of being a young discipline at primary health care arena, family medicine has been located at the focus of some conceptual debates, which are ongoing not only in our country but in the whole World. Among these debate topics, perhaps one of the most important ones is the“family oriented primary care”, the principle that seperates the boundaries of family medicine and other health care practices. The World Organization of National Colleges, Academies and Academic Associations of General Practitioners/Family Physicians, WONCA, defined the“family oriented care”article in“The European Definition of General Practice / Family Medicine - Edition 2011”with these words: Family oriented care is addressing individual problems in the context of family circumstances, social and cultural networks, work and home circumstances. Our trial aims to demonstrate the methods of applications, and the ratio of the acceptence of“family oriented health care”, -which is considered as a sine qua non of family medicine-, among family physicians. This study is a cross-sectional qualitative ethnographic research, and is based on the mechanical observations performed with the family physicians who are employed in the central province of Sivas, with the full membership of the researcher. At the end of the analysis we came to the conclusion that the family physicians working in the field give place to family oriented approaches in their daily practices. Hovewer, they still remain insufficient in carrying their approaches beyond the data forms of the Ministry of Health's required documents, and deal with the“real human beings”living in and being a part of their own environment, as it is also the main objective of family orientation.