Giresun atmosferinde alerjik mantar spor konsantrasyonunun incelenmesi
The analysis of allergen fungi spores in the atmosphere of Giresun
- Tez No: 434689
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mantar sporları atmosferdeki alerjenlerin en önemli gruplarında birini oluşturmaktadır. Atmosferdeki mantar spor konsantrasyonunun saptanması duyarlı bireylerin tedavilerinin planlanması, yaşam kalitelerinin arttırılmasının yanı sıra tedavi giderlerinin azaltılması ve iş gücü kayıplarının önlenmesi açısından da önem arzetmektedir. Bu amaçla Giresun ili atmosferinde bulunan mantar sporları Temmuz 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında Burkard tuzağı ile çalışılmıştır. 24 aylık dönemde yapılan analizlerde, 49 mantar taksonuna ait 935.178 spor saptanmıştır. Bu sporların %36 Cladosporium, %35 Elipsoidal Basidyosporlara %15 Coprinus, %3 Leptosphaeria, %2 1-septalı askospor, %1 Alternaria, %1 Çok septalı askospor %1 Oidium ve %6'i 41 taksondan oluşan diğer taksonlara aittir. En düşük spor konsantrasyonuna 323 spor ile 2012 Şubat ayında rastlanırken en yüksek spor konsantrasyonu 174.507 spor ile 2010 Ekim ayında saptanmıştır. Her taksonun 1 m3 havadaki spor miktarlarının günlük, haftalık ve aylık değerleri çizelgeler halinde verilmiştir. Bu veriler kullanılarak Giresun iline ait spor takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fungal spores constitute one of the most important groups of airborne allergens. Determination of fungal spore concentration in the atmosphere is important in terms of planning the treatment of sensitive individuals, raising their qualities of life as well as decreasing treatment costs and preventing workforce losses. With this purpose, the fungal spores in Giresun atmosphere were studies with Burkard trap between dates of July 2010 and June 2012. In analyses of a period of 24 months, 935.178 spores were detected belonging to 49 fungal taxa. 36% of these spores were belongs to Cladosporium, 35% Ellipsoidal bazidyospores, 15% Coprinus, 3% Leptosphaeria, 2% 1-septate ascospore, 1% Alternaria, 1% Multi-septate ascospore, 1% Oidium and 6% belongs to other taxa which consist 41 taxa. The lowest spore concentration was seen in 2012 February with 323 spores while the highest spore concentration was seen in 2010 October with 174.507 spores. Daily, weekly and monthly values of pollen and spore amounts of each taxon in 1 m3 air were given as tables. According these data, spore calendar of Giresun Province was presented.