Giresun'da siyasi, sosyal ve kültürel hayat (1923 -1945)
Political and socio-cultural life in Giresun (1923-1945)
  1. Tez No: 852002
  2. Yazar: MÜJGAN MİNE TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giresun, 1923-1945 yılları arasında siyasi ve sosyal anlamda önemli dönüşümler yaşamıştır. Bu dönem, şehrin tarihindeki belirgin bir çizgidir ve tek parti döneminin Giresun'daki etkilerini derinlemesine anlamak için önemlidir. Tek parti döneminde, Giresun, siyasi arenada aktif bir rol oynamış ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki gelişmelere tanıklık etmiştir. 1923-1945 yılları arasında, Giresun'un siyasi manzarası, Millî Mücadele'nin ardından Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte önemli değişimlere uğramıştır. Bu dönemde, şehir, Türkiye'nin genel siyasi atmosferine paralel olarak kendi iç dinamiklerini de yaşamıştır. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin etkisi altında olan Giresun, siyasi anlamda önemli bir oyuncu olmuş ve bölgedeki gelişmeleri şekillendirmiştir. Bununla birlikte, Giresun'un siyasi arenadaki etkisi, tek parti döneminin yanı sıra sosyal ve kültürel yaşamında da kendini göstermiştir. Şehir, sadece siyasi değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel açıdan da hareketli bir dönem geçirmiştir. Özellikle fındık ticaretinin canlılığı, şehrin ekonomik ve sosyal dokusunu derinden etkilemiş ve Giresun'u bölgenin önemli bir merkezi haline getirmiştir. Bu çalışma, Giresun'un 1923-1945 yılları arasındaki siyasi ve sosyal kültürel hayatını inceleyerek, şehrin bu dönemdeki önemli dönüm noktalarını vurgulamayı amaçlamaktadır. Giresun'un siyasi arenadaki rolü, sosyal ve kültürel yaşamına olan etkisiyle birlikte ele alınarak, şehrin tarihindeki önemli bir periyot daha detaylı bir şekilde anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Giresun witnessed significant political and socio-cultural transformations between 1923 and 1945. This period marks a distinct line in the city's history and is crucial for understanding the impact of the single-party era in Giresun. During the single-party era, Giresun played an active role in the political arena and witnessed developments in the early years of the Republic. Between 1923 and 1945, the political landscape of Giresun underwent significant changes following the declaration of the Republic after the War of Independence. During this period, the city experienced its own dynamics parallel to the general political atmosphere of Turkey. Particularly under the influence of the Republican People's Party, Giresun became a significant player in politics and shaped developments in the region. Moreover, the influence of Giresun on the political stage was manifested not only during the single-party era but also in its social and cultural life. The city experienced a vibrant period not only politically but also socially and culturally. Especially, the liveliness of hazelnut trade deeply influenced the city's economic and social fabric, making Giresun an important hub in the region. This study aims to examine the political, socio-cultural life of Giresun between 1923 and 1945, emphasizing the city's significant turning points during this period. By considering Giresun's role in the political arena along with its impact on social and cultural life, a more comprehensive understanding of this important period in the city's history will be achieved.