Kadmiyum (CdCl2.H2O), demir (FeSO4) ve kadmiyum-demir karışımının lemna minor üzerine akut toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of acute toxicity of cadmium (CdCl2.H2O) –iron(FeSO4) individually and mixtures to lemna minor
- Tez No: 434690
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, demir(II) sülfat (FeSO4), kadmiyum klorür (CdCl2.H2O) ve bu metallerin karışımlarının farklı konsantrasyonlarının 7 gün süresince Lemna minor üzerine akut toksik etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler probit analizi (SSPS 17.0) ile değerlendirilmiş ve Lemna minor üzerine demir, kadmiyum ve kadmiyum-demir karışımının 7 günlük süreç sonunda EC50 değerleri sırasıyla 3873,4 mg/L, 190,4 µg/L, 144,3 µg/L hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlarda kadmiyumun demire göre daha toksik olduğu ortaya konmuş ve toskisite sıralaması Fe
Özet (Çeviri)
In this study, acute toxic effects of different concentrations of iron (II) sulfate (FeSO4), cadmium chloride (CdCl2.H20) and mixtures of these metals on Lemna minor have been investigated during seven days. Data, obtained by our experiments were analysed with Probit test (SPSS 17). After seven-day exposure, EC50 values were determined as 3873,4 µgL-1, 190,4 µgL-1, 144,3 µgL-1 for iron, cadmium and cadmium-iron mixtures, respectively. The results show that toxic effect of cadmium is more than iron. The toxicity of these metals and mixtures of them is determined as follows: Fe