Okaliptüslerde zararlı Glycaspis brimlecombei Moore (Hemiptera:Aphalaridae)'nin İzmir, Aydın, Muğla illerindeki yayılışı ve İzmir ilinde popülasyon değişimi
Distiribution of Glycaspis brimlecombei Moore (Hemiptera:Aphalaridae) on eucalyptus in Izmir, Aydin, Mugla provinces, and population fluction in Izmir province
  1. Tez No: 486908
  2. Yazar: NERİMAN TUĞBA YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez araştırması iki farklı yönden ele alındığı için, iki amacı içermektedir; Türkiye'de, Eucalyptus (Myrtaceae) türleri üzerinde ilk defa 2015 yılında saptanan zararlı, Glycaspis brimlecombei Moore (Hemiptera: Aphalaridae)'nin İzmir, Aydın ve Muğla illerinin bütün ilçelerine en az bir kere gidilip kontrol edilerek bölgelerdeki yayılımı 2015-2016 yıllarında belirlenmiştir. İkincisi ise İzmir ilinin İnciraltı mevkiinde bulunan okaliptüs plantasyonunda zararlı Glycaspis brimlecombei'nin yıl içerisindeki popülasyon değişimi haftalık sayımlarla belirlenmiştir. Bu araştırmada yararlanılan örnekleme yöntemleri; yumurta, nimf, ergin ve parazitli birey sayımı yapılması için yaprak örnekleme yöntemi, ilk çıkışları ve kış aylarındaki popülasyonu takip etmek için göz ile kontrol yöntemi, ergin, parazitoit ve predatörleri tespit etmek için ise atrap örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, haftalık yapılan sayımlarda Glycaspis brimlecombei'nin sıcaklığa bağlı olarak ilk çıkışlarının mayıs ayı başlarında olduğu, temmuz ayının ortasında maksimum canlı popülasyonuna ulaştığı saptanmış, deniz kıyısında belirlenen popülasyonun yoğunluğunun karasal kısımlardan fazla olduğu saptanmıştır. Tozlu yolların kenarlarıda bulunan okaliptüslüklerde popülasyon yoğunluğunun azolduğu gözlemlenmiştir. Araştırma yapılan İzmir, Aydın ve Muğla illerinde Glycaspis brimblecombei'nin spesifik parazitoiti olan Psyllaefagus bliteus (Hymenoptera: Encyrtidae) ve önemli predatörü olarak bilinen Anthocoris nemoralis (Hemiptera: Anthocoridae) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since this thesis research has been taken from two different directions, it contains two aims; in Turkey, the pest of Glycaspis brimlecombei Moore (Hemiptera: Aphalaridae), which was first detected on Eucalyptus (Myrtaceae) species in 2015, has been observed at least once in all the provinces of İzmir, Aydın and Muğla provinces and observed in 2015-2016. The second is the weekly counts of the population change of the harmful Glycaspis brimlecombei during the year in the eucalyptus plantation of İnciraltı in İzmir province. Sampling methods used in this research; leaf sampling method for counting eggs, live (nymf), mature and parasitic individuals, eye control method to monitor the population of the first exits and winter months, mature, parasitoids and predators; the atrap sampling method is used. As a result of the survey, weekly censuses revealed that the first outputs of Glycaspis brimlecombei were in early May, depending on the temperature, reaching the maximum live population in the middle of July, and the density of the determined population at sea was higher than the continental parts; the density of populations in Eucalyptus species on the edges of dusty roads was observed to be low. Parasitoid, Psyllaefagus bliteus (Hymenoptera: Encyrtidae) and Anthocoris nemoralis (Hemiptera: Anthocoridae), which are known as important pradetor, have been determined in İzmir, Aydın and Muğla regions of Glycaspis brimblecombei