Düşük ya da atmosferik oksijen seviyesinde inkübasyonun semen örneklerindeki oksidatif stres yanıtlarına etkisi
Oxidative stress responses of semen samples incubated in low or atmospheric oxygen concentrations
  1. Tez No: 434701
  2. Yazar: EZGİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM, DOÇ. DR. İSKENDER SİNAN ÖZKAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnfertilite tüm toplumlarda görülen bir sorundur. Erkekte infertilite sebeplerinden birinin reaktif oksijen türleri (ROT) ve antioksidan sistemler arasındaki dengesizlik sonucu ortaya çıkan oksidatif stres (OS) olduğu bilinmektedir. Semenin maruz kaldığı oksijen seviyesini düşürmek, oksijene bağlı ortaya çıkan hasarları ortadan kaldırabilir ve bu durum infertilite tedavileri için ileri bir adım olabilir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Üremeye Yardımcı Tedaviler Merkezine başvuran 35 normozoospermik, 15 oligozoospermik ve 10 azoospermik hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. Her bir hastadan alınan toplam 1 mL semen örneğinden 0,5 mL semen oksijen kontrollü inkübatörlerde (%5) ve 0,5 mL semen oksijen kontrolü bulunmayan (%20) inkübatörlerde [aynı sıcaklık ve aynı CO2 (%6) konsantrasyonu] bekletilmek üzere dondurma tüplerine alındı. Semen örnekleri, dondurma tüplerinin ağzı açık olacak şekilde 1 saat süreyle inkübatörlerde bekletildi. Semen analizleri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre yapıldı. Süre sonunda örnekler enzimatik açıdan değerlendirildi. Örneklerin protein tayini, Glutatyon peroksidaz (GPx), Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalaz enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyon düzeyini belirlemek için malondialdehit (MDA) ölçümleri yapıldı. Farklı oksijen seviyelerinde bekletilen örneklerin enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyon sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Farklı oksijen seviyelerinde inkübasyonun seminal oksidatif stres sonuçlarına bir etkisi olmadığını gösterdi. Grupların kendi aralarındaki farklılığını değerlendiriğimizde ise; GPx enzim aktivitesinde normozoospermik, oligozoospermik ve azoospermik gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. SOD enzim aktivitesinde normozoospermik, oligozoospermik ve azoospermik gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Katalaz enzimi aktivitesi, %20 oksijen seviyesinde bekletilen semen örneklerinde ,normozoospermik grupta oligozoospermik gruba göre daha yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Lipid peroksidasyon sonuçları, normozoospermik, oligozoospermik ve azoospermik gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Seminal MDA seviyesi oligozoospermik ve azoospermik gruplarda normozoopsermik gruba göre daha yüksek bulundu. Sperm sayısı ve MDA seviyesi arasında negatif ilişki olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
Infertility is a common problem in all of society. One of the known causes of infertility in men is the result of an imbalance between reactive oxygen species (ROT) and antioxidant systems oxidative stress. Semen reduce the level of oxygen depending on the resulting damage can elimate this condition can be step forward infertility treatments. To the study 35 of normozoospermic, 15 of oligozoospermic and 10 of azoospermic, total of 60 patients who apply to Ankara University were included. Semen sample taken from each patient a total of 1 mL and 0,5 mL oxygen controlled incubators (%5) and 0,5 mL without oxygen control (%20) incubators [same temperature and same concentration of CO2 (%6)] was taken in tubes of ice. Semen samples were kept in the open mouth tube incubator for an hour. Semen analyses was made according to World Health Organization criteria. Samples for determination of protein content, Glutathione peroxidose (GPx), Superoxide dismutase (SOD) and catalase enzyme activity and lipid peroxidation by taken measurements to determine the level of malondialdehyde (MDA). In the results of lipid peroxidation and enzyme activities of samples at different oxygen held there was not found a statistically significiant difference. It was observed that seminal oxidative stress had no effect on a results of incubation at different oxygen levels. When we consider the differences between the group GPx enzyme activity,the groups oligozoospermic and the groups azoospermic there is no statically significiant differences. There is no statically significiant differences SOD enzyme activity of normozospermic, oligozoospermic and azoospermic groups. Catalase enzyme activity were found compared to the group oligozoospermic and normazoospermic groups were statically significiant. Lipid peroxidation results showed that there was a statically significiant difference between groups normazoospermic ,oligazoospermic and azoospermic. Seminal MDA levels in groups of azoospermic and in groups oligozoospermic were found higher than normozoospermic groups. It was observed that there is negative relationship between the level of MDA and sperm count.