Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan farklı asma genotiplerinin külleme ve mildiyö hastalıklarına dayanıklılık özelliklerinin marköre dayalı seleksiyon yöntemi ile belirlenmesi
Determination of powdery mildew and downy mildew resistance in different grapevine genotypes via marker assisted selection cultivated in Black Sea and Marmara Region
  1. Tez No: 434748
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilen farklı asma genotiplerinin külleme ve mildiyö hastalıklarına dayanıklılığının Marköre Dayalı Seleksiyon (MDS) ile belirlendiği bu çalışma, 2014-2016 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Moleküler Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 128 birey genetik olarak analiz edilmiştir. Kodominant markör olan SSR markörler; UDV020a, VMC9H4.2, VMC7F2, VMC8G9, VMC1G3.2, VMC4F3.1; CAPS markör GLP1-12 ve SCAR markör SCORA7 kullanılmıştır. Çalışmada SSR primerlerine ait amplifikasyon ürünleri AATI Fragment Analyzer cihazı ile analiz edilmiştir. Araştırmamızın sonucunda 128 örnek arasından küllemeye olası dayanıklı olarak 22, mildiyöye olası dayanıklı olarak 10 adet birey seçilmiştir. Fenotipik gözlemlerle birlikte ortak olarak mildiyöye dayanıklı bulunan «Köfteci Üzümü», küllemeye dayanıklı bulunan «53 Güneysu 03» çeşitleri projenin devamında değerlendirilip gelecekte ıslah çalışmalarında erken seleksiyonda rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
The research about determination of different grapevine genotypes from Black Sea and Marmara Region via Molecular assisted selection was carried out in Ankara University Molcular Biotechnology labrotary between 2014 and 2016. One hundred and twenty eight genotypes were analysed genetically. SSR markers; UDV020a, VMC9H4.2, VMC7F2, VMC8G9, VMC1G3.2, VMC4F3.1, CAPS marker GLP1-12 and SCAR marker SCORA7 were used. In this study amplification products were analysed by AATI Fragment Analyser. Following the searches 22 resistant genotypes to powdery mildew and 10 resistant genotypes resistant to downy mildew were identified markers. Phenotypical observations and molecular researches identifies that resistant to mildew“Köfteci Üzümü”and resistan t powdery mildey“53 Güneysu 03”varieties are going to evaulate for future studies.