Baba eğitim programının baba-çocuk ilişkisine ve anaokuluna devam eden çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
A study on the effect of father education program on father child realationship and social skills of children attending to kindergarten
- Tez No: 434757
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, anaokuluna devam eden çocuğu bulunan babalara uygulanan Baba Eğitim Programı'nın baba-çocuk ilişkisine ve anaokuluna devam eden çocukların sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kilis il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden ve normal gelişim gösteren çocuklar ve babaları dahil edilmiştir. Araştırma basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen iki bağımsız anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen okullardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna çocukları anaokuluna devam eden 40 baba, kontrol grubuna da çocukları anaokuluna devam eden 40 baba dahil edilmiştir. Deney grubundaki babalara on iki hafta süreyle haftada bir kez olmak üzere Baba Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki babalara ise herhangi bir program uygulanmamıştır. Araştırmada Pianta (1992) tarafından geliştirilen“Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği”babalar için Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış, ayrıca Avcıoğlu (2007) tarafından geliştirilen“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”nin güvenirlik çalışması yapılarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tek faktörlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda uygulanan eğitim programı sonrasında deney ve kontrol grubundaki babaların çocuklarıyla ilişki düzeylerinde ve çocukların sosyal beceri düzeylerinde anlamlı düzeyde farklılık olduğu (p.01) ve Baba Eğitim Programı'nın etkisinin devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of applied educational program on child-father relations and social skills of the children who were attending kindergarden.The children with normal developmental phase attending independent kindergardens run by the Ministry of National Education in central Kilis province in 2014-2015 educational year and their fathers are included in the study. The study has been conducted in two independent kindergarden which have been selected through simple random examplification method. One of the schools included in the study has been determined as the experimental and the other one as the control group. The study has been conducted in the form of an experimental one with a pretest-posttest-retention test control group design. Experimental and control groups each had 40 fathers who have children in kindergarden. The fathers in experimental group have been given Father Training Program once a week for a period of 12 weeks. However no training has been given to the fathers in control group. In the study,“Child Parent Relationship Scale”developed by Pianta (1992) has been used after adaptation to Turkish for fathers and“Scale for Evaluating Social Skills”developed by Avcıoğlu (2007) has been used after reliability study . In the analysis of the data such statistical methods as single factor analysis of covariance (ANCOVA), and t test analysis have been used. The results have revealed that there is a meaningful difference between experimental and control groups in father-child relations and their children's social skills after the training program (p.01), thus showing that the effects of the Father Education Program was still continuing.