Organoklorlu pestisitlerin GC-ECD ile tayininde clean up yöntemleri
Clean up methods for organochlorine pesticides analysis by GC-ECD
- Tez No: 434806
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında sedimanlarda organoklorlu pestisit analizlerine matriks etkisi incelenmiştir. Bunun için Mersin'in Akkuyu bölgesinden 6 farklı istasyondan sediman alınmıştır. Alınan sedimanlara bilinen miktarda α-BHC, Hekzaklorobenzen, β-BHC, γ-BHC, δ-BHC, Heptaklor, Aldrin, Heptaklorepoksit, Endosülfan I, Dieldrin, 4,4'-DDE, Endrin, Endosülfan II, 4,4'-DDD, Endrin Aldehit, 4,4'-DDT ilave edilmiştir. Sedimandan organoklorlu pestisitler, ultrasonik banyo kullanarak katı-sıvı ekstraksiyonu yöntemiyle ayrılmıştır. Bu ekstraktlar matriks etkisini görebilmek için GC-ECD cihazında analiz edilmiştir. Sonra ekstraktlara kükürt clean up ve silika jel clean up uygulanmıştır. Sadece kükürt clean up uygulanmış ve hem kükürt hem de silika jel clean up uygulanmış ekstraktlar yine GC-ECD cihazında analizleri yapılmıştır. Clean up işlemi uygulanmadan yüzde geri kazanımların % 65,5-292,8 arasında değiştiği saptanmıştır. Kükürt clean up uygulandıktan sonra geri kazanım değerleri % 64,5-234,3 arasında değişmektedir. Önce kükürt clean up sonra silika jel clean up uygulanmış ekstraktların geri kazanım yüzdelerinin % 76,2-119,9 arasında olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar % 95 güven seviyesi için istatistik olarak da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, matrix effect of sediment to organochlorine pesticides analysis were investigated. For this reason, sediments were taken 6 different stations from Mersin's Akkuyu districh. α-BHC, hexachloro benzene, β-BHC, γ-BHC, δ-BHC, heptachlor, aldrin, heptachlorepoxide, endosulfan I, dieldrin, 4,4'-DDE, endrin, endosulfan II, 4,4'-DDD, endrin aldehyde, 4,4'-DDT were added a known amounts in sediments. Organochlorine pesticides were extracted from sediment with solid-liquid extraction by using ultrasonic bath. These extracts were analyzed by GC-ECD to see matriks effect. After, sulfur clean up and silica gel clean up were performed. Just sulfur clean up was applied and both sulfur clean up and silica gel applied extracts were analyzed by GC-ECD. Clean up wasn't applied extracts recovery were processed between 65.5-292.8 %. After applying sulfur clean up recovery values ranged from 64.5 to 234.3 %. Both sulfur clean up and silica gel clean up treated extracts recovery values ranged from 76.2 to 119.9 %. Obtained results were evaluated statistical at 95 % confidence level.