İç dolgu çözeltisiz Pb(II)-seçici elektrot hazırlanması
Preparation of lead (II)-selective electrode without internal filling solution
- Tez No: 434810
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, platin ve camsı karbon elektrotlar kullanılarak 5,11,17,23-Tetra-ter-bütil–25,27 bis(benzilaminokarbonilmetoksi)-26,28-dihidroksikaliks[4]aren (İyonofor I), 1,3-[etilen-bis-(aminokarbonilmetoksi)]-p-ter-bütilkaliks[4]aren (İyonofor II) ve 25,27-bis-(4 nitrobenziloksi)-26,28-dihidroksikaliks[4]aren (İyonofor III) bazlı iç dolgu çözeltisiz kurşun iyon-seçici elektrotlar geliştirildi. Membran kalınlığının, çözelti pH değerinin ve çok duvarlı karbon nanotüpler ilavesinin potansiyometrik cevap üzerine etkisi incelendi. 10 µL membran kalınlığındaki kurşun-seçici yüzeyi kaplı GC elektrodun pH=4,5'da 1,0x10-1-1,0x10-6 M çalışma aralığında 29,1 mV/pPb eğim gösterirken, 20 µL membran kalınlığındaki kurşun-seçici yüzeyi kaplı GC elektrodun pH=4,5'da 1,0x10-1-1,0x10-6 M çalışma aralığında 29,3 mV/pPb eğimle cevap verdiği gözlendi. Bu elektrotların cevap süresi, ömrü, gözlenebilme sınırı gibi diğer cevap karakteristikleri tanımlandı. Ayrı çözelti ve sabit bozucu yöntemleriyle diğer katyonlara karşı seçicilik katsayıları belirlendi. Elektrotlar, kurşun iyonlarının EDTA ile potansiyometrik titrasyonunda indikatör elektrot olarak kullanıldı ve çevresel su numuneleri için kurşun içeriği başarılı bir şekilde tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, coated platinum and glassy carbon electrodes for Pb (II) ion based on calix[4]arene compound of 5,11,17,23-Tetra-tert-butyl–25,27-bis(benzylaminocarbonylmethoxy)-26,28-dihydroxycalix[4]arene (Ionophore I), 1,3-[ethylene-bis-(aminocarbonylmethoxy)]-p-tert-butylcalix[4]arene (Ionophore II) and 25,27-bis-(4-nitrobenzyloxy)-26,28-dihydroxycalix[4]arene (Ionophore III) were developed. So, lead (II)-selective electrodes without internal filling solution were prepared. Membrane thickness, pH values and addition of multiwalled carbon nanotubes on the potentiometric response of the electrodes were investigated. Membrane thickness for 10 µL and 20 µL electrodes exhibited a slope of 29.1 mV/pPb in the range of 1.0x10-1-1.0×10-6 M and 29.3 mV/pPb in the range of 1.0x10-1-1.0x10-6 M at pH 4.5, respectively. Other response characteristics of these electrodes such as response time, lifetime and detection limit were identified and the selectivity coefficients towards other cations were determined by using separate solution method and fixed interference method. The electrodes were successfully applied as an indicator electrode for the potentiometric titration of lead ions with EDTA and to determine amount of lead in environmental water samples