Glikoz esaslı yapıların fonksiyonlaştırma yolu ile adsorpsiyon özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving adsorption properties of glucose based structure with functionalization
- Tez No: 434809
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada hidrotermal karbonizasyon işlemi ile ılıman şartlarda glikoz bazlı adsorbentler elde edilmiştir. Lignoselülozik biyokütleler lignin ve selülozdan oluşur, selülozun en küçük yapı taşı ise glikozdur. Dolayısıyla glikoz bazlı adsorbentlerin adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi, biyokütle bazlı adsorbentlerin adsorpsiyon davranışlarını anlamak amacıyla önemlidir. Yüzeyde oksijenli grupların miktarını arttırmak amacıyla sentezlenen adsorbentler fonksiyonlaştırma işlemine tabii tutulmuş ve elde edilen adsorbentlerin çeşitli tuzlar (KCl, NaHCO3) ve yardımcı maddeler (CTAB) kullanılarak adsorpsiyon kapasiteleri incelenmiştir. Kullanılan bu yardımcı maddeler çözeltinin pH'ını oldukça etkilemiş ve boya molekülleri ve adsorbent arasında elektrostatik etkileşimlerin artmasını sağlamştır. Elde edilen biyokömürlerin yüzeyi farklı asitler, bazlar ve nötral tuzlarla fonksiyonlaştırılmış ve Boehm titrasyonu ile yüzeydeki fonksiyonlu grupların miktarı belirlenmiştir. Fonksiyonlaştırma işlemi sonucu yüzeyde oksijenli grup sayısı artmış ve bu sebeple adsorpsiyon kapasitesi de artmıştır. Elde edilen adsorbentler FTIR, XPS, XRD, elementel analiz, raman spektroskopisi, CP-MAS 13C-NMR, termal analiz, SEM, TEM ve BET analiz yöntemleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glucose were hydrothermally carbonized under mild conditions in order to obtain biomass derived adsorbents (biochar). Lignocellulosic biomass consists of lignin and cellulose and the smallest unit of the cellulose are glucose. Therefore, the study of the properties of adsorption of glucose-based adsorbents is important to understand the behavior of adsorption of biomass-based adsorbent. The surface-functionalization agents and the various salts as auxiliaries were used to obtain the improved adsorption characteristics of biochars in this work. The surfaces of the biochars were functionalized using different acids, bases and neutral salts and characterized with Boehm titration, FTIR and XPS techniques. Methylene blue and methyl orange were used to determine the adsorption capacity. Three auxiliaries KCl, CTAB and NaHCO3 were used for testing the ionic strength of salts on the adsorption process. Treatment with different agents leads to an increase in the number of oxygen containing functional groups on the surface thus increasing the adsorption capacity. Using auxiliaries significantly affected the pH of the solution, structure of dye and the electrostatic interaction between dyes and biochars.