Styrene divinilbenzen mikrokürelerinin süspansiyon polimerizasyonu ile sentezi
Synthesis of styrene divinylbenzene microspheres by suspension polimerization
- Tez No: 434828
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOCADAĞISTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada iyon değiştirici reçine olarak kullanılabilen styrene divinilbenzen mikrokürelerinin oluşumu ve etki eden parametreler, süspansiyon polimerizasyonu yöntemi ile incelenmiştir. Bu değişkenler; karıştırma hızı, polimerizasyon sıcaklığı, polimerizasyon süresi, stabilizatör konsantrasyonu ve monomer/su oranıdır. Deneyler 120 mL pyrex camdan üretilen ceketli, kesikli ve karıştırılan bir reaktörde gerçekleşmiştir. Deneylerde monomer/su oranı 1/4, stabilizatör konsantrasyonu ağırlıkça %0,4 g ve karıştırma hızı 500 rpm de sabit tutularak farklı sıcaklıklarda ve sürelerdesentezlenen mikrokürelerin yüzey alanları, boyutları ve üniformlukları incelenmiştir. En uygun 8,19 m2/g yüzey alanı ile 75°C sıcaklıkta ve 7 saat süre içerisinde oluşturulan mikroküreler seçilmiştir. Bu sonuçların doğrultusunda karıştırma hızları 100, 200, 300 ve 400 rpm de çalışılarak karıştırma hızı azaldıkça boyutlarında artış gözlemlenmiştir. Monomer/su oranının mikrokürelerin boyutunda değişiklik yapmadığı sonucuna varılarak; bu oranın 1/4 den küçük olduğunda az, büyük olduğunda ise daha fazla miktarda malzeme sentezi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, formation of styrene divinyl benzene micro spheres which can be used for ion exchange resin and the affecting parameters to formation by use of suspension polymerization method, were investigated. Stirring rate, polimerization temperature, polimerization duration, stabilizer concentration and monomer/water ratio are the parameters investigated. Studies were conducted in batch mode with coated reactor made by pyrex glass. First, produced microspheres' surface area, size and uniformality were researched while monomer/water ratio of 1/4, stirring rate of 500 rpm and stabilizer concentration of 0,4% g by weight were kept constant. Microspheres produced at 8,19 m2/g surface area, 75°C temperature and 7 hour processing were selected to be the most suitable. According to result obtained stirring rates of 100,200,300 and 400 rpm were tested which showed that decrease in stirring rate increased microsphere dimension. Monomer/water ratio was found to be non effective. If the ratio was under 1/4, the formation of product was low and if it was above, formation of product was more.