İkili tank sisteminin genetik algoritma ile kontrolü
Control of two tank system with genetic algorithm
  1. Tez No: 434829
  2. Yazar: AREZOU KHALKHALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İkili tank sistemi, iki tank, bir pompa ve akışkan maddeyi geçirebilen borulardan oluşan tek parçalı bir sistemdir. Bu tez çalışmasında, ikili tank sisteminde su seviyesi kontrolü Genetik Algoritma ve Ziegler-Nichols metodları kullanılarak parametreleri belirlenen PID kontrolör ile gerçekleştirilmiştir. PID kontrolör, proses kontrol girişini ayarlayarak hatayı en aza indirip proses çıkışının istenilen ayar değerine ulaşmasını sağlar. İki farklı yöntem kullanarak parametreleri belirlenen kontrolcü performansları elde edilen deneysel sonuçların karşılaştırılması ile belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda Genetik Algoritma kullanılarak parametreleri belirlenen PID kontrolcünün Ziegler-Nichols metodu kullanılarak parametreleri elde edilen kontrolcüye oranla daha iyi sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two tank system is a one-part system consisting of a pump and fluid permeable few tubes of the two tanks. A PID controller, calculates an“error”value as a variable and a desired set point within a measured process. By minimizing the error by adjusting the process control inputs, the controller tries to reach the desired setting value. In this thesis, in coupled tank system the parameters of PID controller had been determined by two methods, genetic algorithm and Ziegler-Nichols method. The performance of specified parameters of controller is determined by using two different methods with comparing experimental results. The results showed the PID controller that the parameters are determined by Genetic Algorithm method has better results compared to PID controller that the parameters are determined by Ziegler-Nichols method.