İyon değiştirici sty-dvb mikrokürelerin üretimi ve karakterizasyonu
Ion exchanger sty-dvb microspheres production and characterization
- Tez No: 562504
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada iyon değiştirici olarak kullanılabilen stiren divinilbenzen mikrokürelerinin oluşumuna etki eden parametreler değiştirilerek kesikli reaktörler için ideal boyutunun tespiti ve polimerin sülfonlanıp reçineye dönüştürülmesi işleminde etkin olan değişkenler incelenmiştir. Boyut belirlemede incelenen parametreler; karıştırma hızı, reaktör boyutu, yağ fazın sıvı faza eklenme süresi, çalışma hacmi ve kullanılan magnetin boyutlarıdır. Polimerin katyonik iyon değiştirici reçineye dönüştürülmesi işleminde incelenen parametreler ise; sülfonasyon sıcaklığı, asit konsantrasyonu, sülfonlanma süresi ve su tutma kapasiteleridir. İyon değiştirici reçine eldesi için gerçekleştirilmiş olan sülfonlanma işleminde değişken parametrelerin polimerik reçinenin sülfonasyon derecesi, iyon değiştirme kapasitesi, bağlı iyon konsantrasyonu ve su tutma kapasitesi üzerine etkileri incelenmiştir. İyon değiştirici reçine haline dönüştürülen malzemenin BET analizleri yapılarak sülfonlama işleminin reçinenin yüzey alanına etkileri, FT-IR analizleri yapılarak reçinede oluşmuş olan bağ yapıları, SEM analizleri yapılarak reçine üzerindeki fiziksel değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters affecting the formation of styrene divinylbenzene microspheres which can be used as ion exchangers were changed and the variables which were effective in determining the ideal size for batch reactors and converting the polymer to sulfonated and resin were investigated. The parameters examined in dimension determination; mixing speed, reactor size, time of addition of oil phase to liquid phase, working volume and magnet size. The parameters examined in the conversion of the polymer to the cationic ion exchange resin are; sulphonation temperature, acid concentration, sulfonation time and water retention capacity. The effect of the variable parameters on the sulfonation degree, ion exchange capacity, bound ion concentration and water holding capacity of the polymeric resin was investigated in the sulfonation process for ion exchange resin production. The effects of sulfonation on the surface area of the resin by making BET analysis of the material converted into ion exchange resin, bond structures formed in the resin by FT-IR analysis, physical changes on the resin by SEM analysis were investigated.