18O çekirdek reaksiyonlarının optik model kullanılarak incelenmesi
Examination using the optical model of 18O nucleus reactions
- Tez No: 434832
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN, DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 18O çekirdeğinin farklı hedef çekirdekleriyle olan elastik saçılma etkileşimleri düşünülmüştür. Bu amaçla, 18O çekirdeğinin 24Mg, 28Si, 58Ni, 64Zn, 90Zr, 120Sn ve 208Pb çekirdeklerinden 46≤ELab≤90 MeV enerji aralığında elastik saçılma açısal dağılımları optik model (OM) çatısı altında fenomenolojik model yardımıyla teorik olarak incelenmiştir. Optik potansiyelin reel ve sanal kısımları Woods-Saxon (WS) tipinde seçilmiştir. Elde edilen teorik sonuçlar, deneysel veriler ve daha önce yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmış, sonuçlar arasındaki uyumun çok iyi olduğu görülmüştür. Çalışmamızda ayrıca, her bir sistem için teorik hesaplamalarla belirlenmiş reel ve sanal hacim integralleri, tesir kesitleri ve χ2/N değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the elastic scattering interactions with different target nuclei of the 18O nucleus have been considered. With this goal, the elastic scattering angular distributions of the 18O nucleus from 24Mg, 28Si, 58Ni, 64Zn, 90Zr, 120Sn, and 208Pb nuclei in the energy range of 46 ELab 90 MeV have been investigated theoretically by the help of the phenomenological model within the framework of optical model (OM). The real and imaginary parts of optical potential have been chosen as Woods-Saxon (WS) type. The theoretical results obtained have been compared with the results of previous studies and the experimental data, and it has been seen that the agreement between the results is very good. In our study, also, the real and imaginary volume integrals, the cross sections and 2/N values which are obtained by means of the theoretical calculations for each system have been given.