Gama ışın spektroskopisi ile 51V(18O,16O)53V reaksiyonunda 53Vçekirdeğinin gama geçişlerinin belirlenmesi
Determination of gamma transitions of 53V nuclei in 51V(18O,16O)53Vreaction by gamma ray spectroscopy
- Tez No: 795462
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması, 53V çekirdeğinden yayınlanan gama ışınlarının ölçülmesi ve çekirdek yapısı ile ilgili eksikliklerin giderilmesini içermektedir. Romanya IFIN-HH laboratuvarında 9 MeV TANDEM hızlandırıcılarında üretilen 35 MeV enerjili 18O demeti 51V hedefi üzerine gönderilerek iki nötronun transferi ile 53V çekirdeği üretilmiştir. Gama ışınlarının ölçümü ROSPHERE, 25 adet HpGe dedektör dizisi ve çok yönlü bir Compton baskılaması yapan BGO detektörleri ile yapılmıştır. 51V(18O,16O)53V transfer reaksiyonunda 18O hüzmesinin Coulomb bariyerinin biraz altında hedef üzerine gönderilmesi sonucunda transfer reaksiyonları füzyon buharlaşma reaksiyonları ile rekabet halinde olmaktadır. Bu iki reaksiyon arasındaki ayrımı yapmak için gama çakışması kullanılmaktadır. Fakat füzyon buharlaşmadan gelen gama ışınlarını elimine etmek için yüklü parçacıkları detekte eden SORCERER dizini (SOlaR CElls for Reaction Experiments, ROSPHERE) kullanılmıştır. Bu çalışmada, 53V çekirdeğinin var olan birçok gama geçişinin doğrulanmasının yanında yeni gama geçişleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes measuring the gamma rays emitted from the 53V nucleus and eliminating the deficiencies related to the nuclear structure. A 53V nucleus was produced by transferring two neutrons by bombarding an 18O beam with 35 MeV energy to the 51V target produced in 9 MeV TANDEM accelerators at the Romanian IFIN-HH laboratory. Gamma rays were measured with ROSPHERE, an array of 25 HpGe detectors, and BGO detectors with a versatile Compton suppression. In the 51V(18O,16O)53V transfer reaction, the transfer reactions are in competition with the fusion evaporation reactions as the 18O beam is bombarded on the target just below the Coulomb barrier. Gamma coincidence is used to distinguish between these two reactions. However, the SORCERER array (SOlaR CElls for Reaction Experiments, ROSPHERE), which detects charged particles, is used to eliminate gamma rays from fusion evaporation. In this study, besides the verification of many existing gamma transitions of the 53V nucleus, new gamma transitions were also determined.