U, Pb, Hf, Sm ve Sb elementlerinin bazı L alt tabaka x-ışınlarının açısal dağılımlarının deneysel tayini
Experimental determination of the angular distribution of some L subshell x-rays of U, Pb, Hf, Sm and Sb
- Tez No: 434831
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada L x-ışınlarının polar ve azimutal saçılma açısına bağlılığı incelenmiştir. Si (Li) dedektör kullanılarak 59,54 keV foton enerjisinde beş elementin (U, Pb, Hf, Sm ve Sb) L_l,L_α 〖,L〗_β ve L_γ x-ışını diferansiyel tesir kesitleri, bazı farklı azimutal saçılma açılarında (30°, 20°, 10°, 0°, -10°, -20° ve -30°) ve polar saçılma açılarında (85°, 95°, 105°, 115°, 125° ve 135°) ölçülmüştür. Spektrumların sayma zamanı ve geometrik verim açısından kontrolü için, numunelerin içine seryum oksit ilâve edildi. Polar saçılma açılarında L_(l ) ve L_α x-ışınlarında açıya bağlılık gözlemlenirken L_β ve L_γ x-ışınlarında açıya bağlılık gözlemlenmemiştir. Ancak azimutal saçılma açılarında L_l,L_α ve L_γ x-ışınlarında açıya bağlılık gözlemlenirken L_β x-ışınlarında açıya bağlılık gözlemlenmemiştir. Çalışmanın ikinci kısmında bu elementlerin anizotropi ve alignment parametreleri hesaplanmıştır. L_α x-ışınlarında anizotropi parametreleri L_l x-ışınlarından büyük bulunmuştur. Çalışmanın üçüncü kısmında L x-ışınlarının şiddetlendirme etkileri deneysel olarak hesaplanmıştır. Çalışılan numunelerde şiddetlendirme etkilerinin şiddete katkıları %3,13 ile %7,61 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work the azimutal and polar scattering angle dependence of some L x-rays has been investigated. The differential cross-sections of L_l,L_α 〖,L〗_β and L_γ x-rays of five elements (U, Pb, Hf, Sm and Sb) measured for some azimutal scattering angles (30°, 20°, 10°, 0°, -10°, -20° and -30°) and polar scattering angles (85°, 95°, 105°, 115°, 125° and 135°) at 59,54 keV photon energy by using a Si(Li) detector. Cerium oxide was added into the all sample for the control of the counting time and the geometric efficency of the counting system. It is found that the intensities of L_l 〖and L〗_α x-rays are depend on the polar scattering angle but〖 L〗_β and L_γ x-rays are not. On the other hand differential cross-sections for the L_l,〖 L〗_α and L_γ x-rays depended on the azimutal scattering angles; but the 〖 L〗_β x-rays have isotropic distribution for the azimutal scattering angles mentioned above. At the second section of our work, the anisotropy and alignment parameters of these elements have been measured. The obtained anisotropy parameters of L_α x-rays are higher than that of L_l x-rays. At third section of our work, the enhancement effects of the L x-rays were calculated experimantally. The enhancement percents are ranging from %3,13 to %7,61 for the sample under investigation.