Lif ve uçucu kül katkılı polimer içi boş kazıkların yumuşak kil zemin numunelerindeki davranışının deneysel olarak araştırılması
Experimental study of behaviour of fiber and fly ash reinforced polymer hollow pile in soft clayey soil samples
- Tez No: 434839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERACETTİN ARASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kazıklı temeller, yüzeysel temellerin yetersiz olduğu ve yüksek yük kapasitelerini karşılamak amacıyla karasal alanlarda ve denizlerde yaygın olarak kullanılan temel türüdür. Kazıklar malzeme bakımından ahşap, beton, çelik veya kompozit malzemelerden imal edilirler. Geleneksel kazıkların korozyon ve bozulma gibi etkiler nedeniyle sınırlı kullanım ömrü katkılı polimer kazıkların kullanımını her geçen gün artırmaktadır. Bu sebeple, bu çalışmada lif ve uçucu kül katkılı polimer içi boş kazıkların yumuşak kil zeminlerde uygulanabilirliği küçük boyutlu model deneyler ile araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 5 farklı lif, uçucu kül ve polimer karışımı kazık malzemesi olarak kullanılmıştır. Kazıklar ise uç kazık olarak dört farklı çapta (35 mm, 50 mm, 60 mm ve 70 mm) ve üç farklı tipte (içi boş, içi boş-altı kapalı ve kırma taş dolgulu) kullanılmıştır. Yumuşak kil zemin olarak plastik kıvamda CL (düşük plastisiteli kil) sınıfı kaolin kili kullanılmıştır. Yapılan model deney sonuçlarına göre içi boş kazıklar en yüksek kazık taşıma kapasitesini vermişlerdir. Kazık çapının artması genel olarak kazık kapasite değerlerini artırmıştır. Sonuçta lif ve uçucu kül katkılı polimer içi boş kazıkların yumuşak kil zeminlerde rahatlıkla kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Pile foundations are widely used typical foundation in harsh marine and terrestrial environment when shallow foundation is unsufficient and in order to meet high load capacity. İn terms of material, piles are manufactured from wood, concrete, steel and composite material. Due to effect such as corrosion and distortion of traditional piles with limited lifetime, use of reinforced polymer piles is increasing every day. For this reason, in this study the applicability of fiber and fly ash reinforced polymer hollow piles is investigated with small-scale model tests. The scope of study, 5 diffirent fiber, fly ash and polymer mixture was used as the material pile. Piles was used as end bearing pile to four different diameters (35 mm, 50 mm, 60 mm and 70 mm) and three different types (hollow, hollow-bottom closed and filled with gravel). Kaolin clay with CL (low-plasticity clay) class was used as soft clay ground in plastic consistency. According to model experiment results, hollow pile gave highest pile capacity. Pile capacity values with increase of the pile diameter generally increased. Ultimately, fiber and fly ash reinforced hollow polymer piles could be used in soft clay soils.