Kum zeminlerin biyopolimerler ile iyileştirilmesi
Improvement of sandy soils with biopolymers
- Tez No: 434838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERACETTİN ARASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kum zeminlerin iyileştirilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biriside portlant çimentosunun arazide özel ekipmanlarla zeminde karıştırılarak derin karıştırma kolonları oluşturulmasıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar çimento yerine polimerlerinde bu alanda kullanılabileceğini göstermiştir. Gıda sektöründe sıklıkla kullanılan biopolimerlerin zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılması ise güncel ve yeni bir konudur. Bu çalışma kapsamında, kum zeminlerin derin karıştırma yöntemi ile iyileştirmesinde biopolimerlerin kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla laboratuarda biopolimerler ile güçlendirilmiş suya doygun kum numuneler üzerinde serbest basınç mukavemeti ve donma-çözülme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the preferred methods in improvement of sandy soil with biopolymers to be occured deep mixing columns by mixing portland cement on the ground in the area with special equipments. Studies recently have showed that polymers instead of cement can be used. Using biopolymers in improvement of ground which are frequently used in food sector is current and new issue. Within the scope of this study, on saturated sand samples powered with biopolymers, unconfined compressive strength and freze-thaw test in laboratory have been performed with the intent of researching of biopolymer usability by sandy soil with deep mixing method.