Çinko(II)ve bakır(II)dipirrinato katenatların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of zinc(II) and copper(II) dipyrrinato catenates
- Tez No: 434847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTAN BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, supramoleküler türlere farklı uygulama alanları kazandırabilecek yeni dipirrinato türevlerinin sentezlenmesi hedeflenmiştir. Özellikle nanokimya alanında cihaz uygulamalarına sahip olabilecek bu tür karmaşık supramoleküller, moleküler anahtarların (molecular switch) elde edilmesinde kullanılmaktadırlar. Katenanların sentezinde, metal koordinasyonuna dayalı bir sentez yaklaşımı benimsenmiş ve hazırlanan dipirrin esaslı ligand, olefin metatez reaksiyonuyla halkalaştırılarak metal içeren katenat formunda elde edilmiştir.Elde edilen metal komplekslerinin fotofiziksel özellikleri de belirlenmiştir. Genel olarak literatürde bipiridin ve terpiridin esaslı metal-ligand komplekslerinin hazırlanması ve bunların metatez reaksiyonlarında metal olarak bakır(I) iyonlarından yararlanılmaktadır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalarda ise, bir çinko(II) ve bakır(II) dipirrinato kompleksinin metatez reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçların daha önce örneği olmayan yeni katenatların tasarım ve sentezleri için yol açacağına inanılmaktadır.olmayan yeni katenatların tasarım ve sentezleri için yol açacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to synthesize novel dipyrrinato derivatives that may open up new application areas for complex supramolecular species. This type of supramolecules, which especially can have device applications in nanochemistry, have been used in the construction of molecular switches. In the synthesis of catenates, a synthetic protocol based on the metal coordination was applied and the metal-catenate complexes were obtained by means of the cyclization of the prepared dipyrrin via an olefin methathesis reaction. The photophysical properties of metal-catenat complexes were also determined. Generally in the literature, copper (I) ion is used for the preparation of bipyridine and terpyridine based metal-ligand complexes and for their metathesis reactions. In this study, methathesis reactions of zinc(II) and copper(II) dipyrrinato complexes were carried out. We believe that the results of this thesis study will pave the way for the design and synthesis of unprecedented catenates in the future.